Neolitik Çağ Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Neolitik çağ nedir, Neolitik çağın özellikleri,

  Son buzul çağının bitişiyle iklimde meydana gelen değişim daha ılıman ortamda yaşayan bitki ve hayvan türlerinin çoğalmasına olanak vermiş, günümüzdekine benzer doğal bir ortam oluşmuştur. Arpa, buğday gibi bitkilerle koyun, keçi ve domuz gibi hayvanların yabani ataları bu ılıman ortamın flora ve faunasının arasına girmiştir.Bu olumlu değişimin sonucunda insanlık tarihinin ilk büyük devrimi olarak kabul edilen NEOLİTİK DEVRİM yaşanmıştır. Neolitik devrim insan topluluklarının binlerce yıl boyunca geçimini sağladığı avcılık ve toplayıcılık yerine üretime başlaması yani tarım ve hayvancılığı öğrenmesidir.

  Neolitik devrim elbette ki dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan değişik insan guruplarınca aynı anda yaşanabilmiş değildir.Elde edilen arkeolojik verilere göre, bu devrim ilk kez Ortadoğu’da ve M.Ö. 9000-7000 yılları arasında uzun bir süreç sonunda gerçekleşmiştir.

  Bu dönemde Anadolu’nun güney kesimlerinin uygun şartlara sahip olması ve sözü edilen bitki ve hayvan türlerinin doğal yaşama alanı olması nedeniyle Neolitik Çağın ilk kez burada başladığı düşünülmekte ve bu düşünce de arkeolojik verilerle sürekli olarak desteklenmektedir.

  Yerleşik hayata ilk kez Neolotik (Yenitaş) döneminde geçildi.

  • Hayvanlar ilk defa Neolotik devirde evcilleştirilmişlerdir.
  • Neolotik devirde seramik sanatının temeli atılmıştır.
  • Tarım ilk defa Neolotik devirde yapılmıştır.
  • Neolotik devirde üretim ve ticari faaliyet başlamıştır.
  • Neolotik devirde dolmen ve menehirler yapılmıştır.