Neden bazı insanları acı biber etkilemez?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 10 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Acı biber neden bazı insanları etkilemez..
  Çoğunluğumuz acı biber yediğimizde gözlerimiz sulanır,boğazımız yanar ve burnumuz akmaya başlar.
  Pekii nasıl oluyor da bazı insanlar hiç rahatsızlık duymadan arka arkaya acı biber yiyebiliyor? Bu insanlar ağız ve boğazlarındaki tat alma parçacıklarına zarar vermiş olabilir mi?
  [​IMG]
  Cevap HAYIR!.. Aslında bu insanların tat alma duyuları da en az acı yiyemeyenler kadar hassas. Amerikan Cornell Üniversitesi’ nden Profesör Harry T. Lawless bu durumun tamamen kişinin geliştirdiği duyarlılığı azaltmadan ileri geldiğini belirtiyor.

  Acı bibere acılığını veren kapsaisin molekülüdür. Bu madde tıpkı ilaçlar gibi zararsızdır ve vücudumuz bu nedenle bu maddeye karşı dayanıklılık gösterebilir.

  Görüşlerden biri, sinirler arasındaki iletişimi sağlayarak algılamamızı sağlayan kimyasalların azalması nedeniyle bazı insanların, ne kadar kapsaisin tüketirse tüketsin acı duymadıklarını ileri sürüyor.
  [​IMG]

  Kapsaisin molekülü hem tetikleyici hem de uyuşturucu özelliğe sahip. 1952 yılında Dublin Tıp Dergisi bu maddenin diş ağrıları için geçici bir tedavi yöntemi olabileceğini öne sürmüştü. Özellikle Macaristan’ dan bir grup eczacılık uzmanı bu molekülün uyuşturucu etkisini araştırmıştı.

  Dr. Lawless, “ Acı biber yediğinizde gözlerinizin sulanmasını ve boğazınızın yanmasını engellemek için yapabileceğiniz tek şey yine acı biber yemek olacaktır. Duyularınızın hissizleşmesi uzun vadede ortaya çıkan bir sonuç olmasıyla birlikte yer yemez ağzınızda uyuşma da hissedebilirsiniz,” diyor.

  Eğer arka arkaya biber yiyemiyorsanız Dr. Lawless’ın önerisi buzlu yoğurt.
  RealAge.com sitesinden alıntıdır..
    2. Cevap: Neden bazı insanları acı biber etkilemez?

  Eğer yiyebilmek istiyorsanız arka arkaya yiyin ve işkence çekin diyor kısaca....Oldu canım başka bir derdin varsa onu da söyle halledelim...:D
    3. Cevap: Neden bazı insanları acı biber etkilemez?

  Asıl işkence acı üzerine sıcak yiyip içmek...:f196:
    4. Cevap: Neden bazı insanları acı biber etkilemez?

  acı bide arka arkaya yemekmi çıldırmış bunlar
    5. Cevap: Neden bazı insanları acı biber etkilemez?

  Bunuda öğrenmiş olduk :)
   


Yükleniyor...