Nasıl kilo verilir

1) BMRnizi (Bazal metabolizma hızı) hesaplayın. BMR; nefes alma, sindirim gibi normal fonksiyonlarınızı sürdürebilmek için vüdudunuzun duyduğu ihtiyaçtır. Bu, her gün ihtiyaç duyduğunuz minimum kaloridir. Yalnız unulmamalıdır ki; hiç bir hesaplayıcı %100 hatasız değildir, bu yüzden sonuçları sürdürebileceğiniz şekilde ayarlamanız gerekebilir.

2) Aktivite düzeyinizi hesaplayın. Gün boyunca, otururken, ayakta dururken, egzersiz yaparken, ağırlık taşırken vb. Ne kadar kalori yaktığınızı öğrenmek için bir kalori hesaplayıcı kullanın. Bu bir aktivite günlüğü tutmanıza yardımcı olur. Yakılan kalorileri hesaplayan bir kalp atış hızı monitörü bile kullanabilirsiniz.

3) Ne kadar kalori aldığınızı takip edin. Bir kalori hesaplama sitesi kullanabilirsiniz veya her gün yedikleriniz ve içtiklerinizi yazdığınız bir yiyecek günlüğü tutabilirsiniz. Dışarıda yiyecekseniz restoranlarla ilgili besinsel bilgileri ararken olabildiğince dikkatli olun.

4) Toplama yapın.. BMRnizi kalori aktivitenize ekleyin ve yiyecek kalorinizi toplamdan çıkarın. Eğer yaktığınızdan çok yiyorsanız, kilo alacaksınız; yediğinizden daha çok kalori yakıyorsanız, kilo vereceksiniz demektir.

Farkında bile olmadan, kilo almak oldukça kolaydır. Ancak süreç kısa da olsa kilo vermek de kolaydır. Diyetinizde ve aktivite düzeyinizde yaptığınız küçük değişiklikler, yediğinizden daha fazla kaloriyi yakmanıza yardımcı olur. Eğer egzersiz ve diyetle fazladan bir 200-500 kalori verebilirseniz doğru yoldasınız demektir
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst