Namaz Kılanın Önünden Geçmekle İlgili Hadis

'Ayetler ve Hadisler' forumunda EyLüL tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Namaz Kılanın Önünden Geçmekle İlgili Hadis  Namaz Kılanın Önünden Geçmekle İlgili Hadis Şerif

  Hadis

  762 Ebû Cüheym Abdullah İbni Haris İbni Sımme el-Ensârî radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu

  Namaz kılmakta olanın önünden geçen kimse ne kadar günah işlediğini bilmiş olsaydı, kırk şu kadar zaman yerinde durması onun için daha hayırlı olurdu.

  Hadisin ravisi der ki: Kırk gün mü, kırk ay mı, kırk yıl mı dedi bilmiyorum

  Buhari Salât 101 Müslim, Salât 261 Ayrıca bk Ebû Dâvûd, Salât 108; Tirmizî, Mevâkît 134; Nesaî, Kıble 8; İbni Mâce, İkâme 37

  Ebu Cüheym Abdullah İbni Haris

  Adının Ebu Cüheym İbni Haris olduğu da söylenir Babası Haris de sahabîdir Ebû Cüheym, Ensar'ın Mâlik İbni Neccar oğullarına mensuptur. Muaz İbni Cebel'in erkek kardeşinin, Übey İbni Ka'b'ın da kız kardeşinin oğludur.Kendisinden sadece iki hadis rivayet edilmiştir.

  Diğer hadis de, Kur'an'ın yedi harf üzere nâzil olduğuna ve Kur'an hakkında münakaşa etmenin küfür sayılacağına dâir rivayettir.Her iki hadis de Buhârî ve Müslim'in Sahih'lerinde yer alır Ondan hadis rivayet edenler arasında Büsr İbni Saîd ile kardeşi Müslim İbni Saîd ve İbni Abbâs'ın âzatlı kölesi Umeyr vardır.