Müze ziyaretinde sınıfta kaldık


Müze ziyaretinde dünya ortalamasında sınıfta kaldıkDünyanın önde gelen müzeleri yılda en az 5 milyon ziyaretçiyi kabul ederken, İstanbul'un en önemli müzeleri 2 milyonu göremiyor.

Avrupa Kültür Başkenti olma yolunda önemli adımların atıldığı İstanbul, bu tanımı; tarihi, mimarisi, kültür-sanat yaşamı ve kültürel miraslarıyla hak ediyor. Ancak tüm dünyada turistlerin ilk tercihlerinden biri olan müze ziyaretleri, ne yazık ki İstanbul'da dünya ile kıyaslandığında oldukça az.

Ziyaretçi akınına uğrayan müzelerin başında, dünyanın en büyük müzesi olarak bilinen Paris'teki Louvre Müzesi geliyor. Müzeyi her yıl 8 milyona yakın kişi ziyaret ediyor.

Yine Paris'teki Centre Pomlpidou, geçen yıl 5 milyonu aşkın ziyaretçi çekti, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Tate Modern'i geçen yıl 5.2 milyon, bir önceki yıl da 7.7 milyonun üzerinde turist gezdi. Tate Modern, 11 milyon kişi tarafından da internet üzerinden ziyaret edildi.

İngiltere'nin en ünlü müzelerinden British Museum ise her yıl 4 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor.

İki milyon kadar sanat eserinin sergilendiği New York The Metropolitan Museum of Art ise geçen yıl 5.2 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

Sergilenen eser sayısı da az

Dünyanın en popüler müzelerinin ziyaretçi sayıları, yılda 5 milyonun altına düşmezken, dünyanın en değerli tarihi eserlerinden sayılan İstanbul'daki Ayasofya Müzesi ile çok değerli eserleri sergileyen Topkapı Sarayı'nı yılda 2'şer milyon civarında kişi geziyor.


Bu eserlerin yanı sıra, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Efes ile Hierapolis'i 1'er milyon, Göreme Açık Hava Müzesi'ni 565 bin, Truva'yı 297 bin civarında kişi gezdi. Dünya miras listesindeki Nemrut ve Hattuşaş'ın ise daha az ziyaretçi çektiği görüldü.

Türkiye ile dünyadaki müzeler arasında, sergilenen eser sayısı açısından da ciddi fark bulunuyor. British Museum 13 milyon, The Metropolitan Museum of Art 2 milyon esere sahipken, Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 95 müze müdürlüğü ve bağlı 92 birimde, toplam 3 milyon civarında eser bulunuyor. Bunların yaklaşık 1 milyon 650 binini de sikkeler oluşturuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde 704 bin, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 185 bin, Gaziantep Müzesi'nde de 92 bin, Topkapı Sarayı Müzesi'nde 62 bin 450 civarında eser yer alıyor.

Eski Tarih Vakfı Başkanı, Antalya Kent Müzesi Kurucu Küratörü ve Proje Yöneticisi Orhan Silier, Türkiye'nin, koleksiyonları açısından dünya çapında, uygulama açısından ise 'taşralı ve geri müzeciliğe' sahip olduğunu söylüyor. Türkiye'deki toplam tarihi eşya sayısının çok olduğunun bir yanılgı olduğunu söyleyen Silier, acımasız bir eleştiri yapıyor: "Bunların sayısı 3 ya da 4 milyon. Sadece Londra Kent Müzesi'nde 3.5-4 milyon tarihi eşya var. Demek ki biz çok az sayıda müze kurmuş ve diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda, çok az sayıda eseri, müze envanterine kaydetmişiz. Tarihiyle güya çok övünen ama onu koruma altına alma, toplumla paylaşma bakımından dünya ülkeleri arasında gerçekten geri bir yerde duran Türkiye manzarasıyla karşı karşıyayız" dedi. Tüm şehirlere kent müzesi kurulması gerektiğinin altını çizen Silier, İstanbul'un 2010'a 'kent müze'siz gireceğini de sözlerine ekledi.

Orhan Silier, Türkiye'nin müzelerindeki personel sayısının da diğer ülkelere göre bire on düzeyinde olduğunu söylüyor.

Müze sayımız da çok az

Türkiye'de 250 civarında müze varken, Fransa'da 9 bin 500, Almanya'da 10 bin civarında müze bulunuyor. Yurt dışındaki müzelerin ek gelir kaynaklarına sahip olduğu ve müzelerde gönüllü çalışanların bulunduğu gözlenirken, Türkiye'deki müzelerin gelirlerinin sadece bakanlığın ödenekleri ve ziyaretçilerden elde edilenlerden oluştuğu biliniyor.

Geçen yıl nasıldı?

Türkiye'de, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerini geçen yıl 19 milyon, 2006'da 16 milyon kişi gezdi.

 

inşallah biz de bir gün ziyaret edenlerin sayisini çoğaltırız. emeğine sağlık güzel bir haber ve konu Destina
 

Teşekkürler Destina önemli bir konuyu
gündeme getirmişsiniz.Gelecek geçmişe
bağlı kalınarak inşaa edilir.Umarım gele-
cekle ilgili planları olanlar geçmişi de gözardı
etmezler.
 

Hiç şaşırmadım geçen ay birkaç arkadaşımla müzeye girmek istedik kişi başı 15 ytl dedi 5 kişi 75 ytl kapıdan döndük dahaaaa çokkk sınıfta kalırız biz..

Teşekkürler Destinaa..
 

Ewet ezleme katılıyorum yaff elin adamları rahat rahat geziyorlar biz kendi ülkemizde bir yere kıpırdayamıyoruz neden maddiyattan :(:( 4 kişil bir ailenin bir müzeye gezmek için gittiğini düşünsenizya tabi kalırız sınıfta hiç senelerce geçemeyiz malesef
 

Evet kesinlikle duyarlı olmamız gereken bir konu. Geçmişi bizlere en güzel anlatan elle tutulur , gözle görülür
bir şekilde tarihi çok daha iyi anlamamıza yardımcı olan bu değerlere bilerek ve görerek ayrıca kıymet bilerek sahip çıkmalıyız. Anlam yüklü paylaşımınız için teşekkürler Destina.
 

Ezlem çok doğru söylemiş valla. Bu fiyatlarla biz daha çok sınıfta kalırız.Hayatımızda ancak 1 -2 defa gittiğimizde yetinmek zorunda kalıyoruz. O da okul yıllarımızda okulca gittiğimiz gezilerde gezdiğimiz müzelerle sınırlı kalıyor maalesef.
 
Üst