müslüman tavus kuşu gibi olmalıdır

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 14 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. müslüman tavus kuşu gibi olmalıdır
  Gavs-ı Sani Hz.leri buyurmuşki
  Hak talibi sofi tavus kuşu gibi olmalıdır,karga gibi olmamalıdır. Tavus kuşu, vücudunun onca güzelliğine değil,ayaklarının siyahlığına bakar; boynunu büker. Sofi de bu düşünce ve hal üzere olmalı, sahip olduğu güzel hallere değil, nefsinin kusurlarına bakmalıdır. çünkü insanın iyi hallerine bakması kendinde kibir ve gurura sebep olur.

  Tavus kuşu o kadar güzel renkli olmasına rağmen siyah bacağından dolayı mahcuptur. Karga ise, iki renkli olduğu, ağzı her pisliğe değdiği halde, sanki kendisinden başka kuş yokmuş en güzel kuş kendisiymiş gibi avaz avaz bağırır.

  İşte aradaki fark.Rasulullah (s.a.v) buyurdu: " Mümin Müminin aynasıdır." Bu hadise göre insan mümin kardeşinde gördüğü hata ve noksanlığı kendisinde görmediği müddetçe kemalata ermesi mümkün değildir. Gavs (k.s) bir sohbetinde buyurdu ki : " İnsan ( azamet-i ilahiye karşısında) nefsini tezek gibi basit ve değersiz görmedikçe su üstünde kalamaz ve (maneviyatta) yol alamaz. Kendisinde bir değer ve ağırlık gören kimse taş gibi suyun içine batar, kimseye faydası olmaz.

  Mahlukattaki bütün kemalat Allah Teala'nın bir tezahürüdür. İnsanın kemalatı kendinden bilmesi boş bir iddia ve büyük bir kusurdur...
  [​IMG]