Mü’minîn mü’mîn kardesine vazîfesi

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Semerkand tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. MÜ’MINÎN MÜ’MÎN KARDESINE VAZÎFESI

  Ebû Hureyre (r.a.), Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v)'den su hâdis-i serîfi rivâyet etmislerdir: “Müslümanin müslüman üzerindeki hakki altidir: 1- Ona rastladigi zaman selâm vermesi, 2- Yemege davet ederse icâbet etmesi, 3- Nasîhat istediginde nasîhat etmesi, 4- Aksirdigi zaman “yerhamükellah”, demesi 5- Hastalandiginda ziyâret etmesi, 6- Öldügü zaman da cenâzesinde hazir bulunmasidir.

  Her seyden evvel Müslüman herkese karsi hürmetli olan, edep hudutlarinin disina çikmayan insandir. Çünkü edep müslüman'in, vasfi mümeyyizidir.

  Müslüman müslüman'a karsi tatli dilli, güler yüzlü, samimi, halis ve muhlis ve açik kalpli olmalidir. Allah (c.c.) güler yüzlü, iyi huylu kimseyi sever.

  Müslüman hiç kimseye eliyle ve diliyle eziyet etmez. Çünkü müslüman diger müslümanlarin elinden ve dilinden selamet buldugu kimsedir.

  Yine müslüman, baskasinin kötülügüne karsi iyilik yapmalidir. Bunu yapamazsa hiç olmazsa sabredip kötülükle karsilik vermemelidir. Kendisine yapilan eziyetlere sabretmeli, eziyet edenleri de afv etmeli, kendisine gelmeyene gitmeli, vermeyene vermelidir.

  Küsmemeli, üç günden fazla dargin durmamali, dargin olan Müslümanlarin barismasi için gayret etmeli, böylece Islâm cemiyetinin parçalanmasina müsâde etmemelidir.

  Müslümanin kusurlarini arastirmamali, görüp bildigi kusurlarini da örtüp gizlemelidir. Baskasinin kusurunu degil de, kendi kusurunu görmeli, baskasina yaptigi kötülügü, baskasinin da kendisine yaptigi iyiligi hiçbir zaman unutmamalidir. Kendisinin baskasina yaptigi iyiligi, bir de baskasinin kendisine yaptigi kötülügü hemen unutmalidir.

  Müslüman, müslüman kardesini arkasindan müdafaa etmeli, hakkindaki yanlis fikirleri düzeltmeli, mesru olan her durumda din kardesinin yardiminda olmalidir. Çünkü müslüman din kardesinin yardiminda oldugu müddetçe Allah (c.c.) da onun yardiminda olur.

  Müslüman kardesi hakkinda su-i zanda bulunmamali, onu töhmet altinda birakmamali, onun hakkinda nefret uyandirmamali, uyandiranlara müsâade etmemeli buna gücü yetmedigi takdirde o meclisi terk etmelidir.

  Müslüman, her insanin vekîine göre konusmalidir. Câhil ile ilmi mevzulara girmedigi gibi, âlim ile de onun ilmî mevkiine göre hareket edip konusmalidir. Mevki, makam ve mal sahiplerini, mal ve mevkileri için degil, Allah (c.c.) rizasi ve müslüman kardeslerimiz olduklari için sevmelidir. Peygamberimiz