Mülk (Tebareke) Suresi’nin fazileti

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Semerkand tarafından 25 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu


 1. Mülk (Tebareke) Suresi’nin fazileti

  --------------------------------------------------------------------------------
  Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız? PROF. DR. DAVUT AYDÜZ

  Mülk Sûresi, Mekke’de inmiş ve 30 âyettir. Adını birinci âyette geçen “el-mülk” kelimesinden almıştır. Ayrıca Tebâreke, Münciye, Mücâdele, Mâni’a, Vâkiye adları ile anılır.
  Sûrede Allah’ın kâinattaki kudretine dikkat çekilerek, ölmüşleri diriltmeye de kâdir olduğu belirtilir. Allah’ın insanlara olan nimetleri hatırlatılır ve âhirete inanmayanların kötü sonuçlarına, âhirette gerçeklerin ortaya çıkacağına, kimlerin sapık ve kimlerin doğru yolda olduklarının orada belli olacağına işâret edilerek sûre tamamlanır.

  Mülk (Tebareke) Suresi’nin fazileti
  1. İbn Abbas (ra)’dan şöyle rivayet edilmiştir: “Sevgili Peygamberimiz’in (sas) ashâbından birisi bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu, ancak onun bir kabir olduğunu bilmiyordu. Bir de baktı ki, orada bir adam Mülk (Tebâreke) Sûresi’ni okuyor. Sonuna kadar okudu. Bunun üzerine çadır sahibi Hz. Peygamber’e gelerek, “Ey Allah’ın Resûlü, ben çadırımı bir kabir üzerine kurmuşum; fakat onun bir kabir olduğunu bilmiyordum. Baktım ki orada bir adam Mülk Sûresi’ni okuyor, sonuna kadar okudu. Resûlullah (sas) buyurdu ki: “O sûre Mânia’dır. O zatı kabir azâbından kurtarır.”
  2. Ebu Hüreyre’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Allah Resûlü (sas) buyurdu ki: “Kur’an’da otuz âyetli bir sûre bir adama şefaat etti. Nihayet o, bağışlandı. İşte bu sûre Mülk Sûresi’dir.”
  3. Câbir (ra)’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Peygamber Efendimiz (sas) Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyumazdı.” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 9)
  4. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Resûlullah (sas) buyurdular ki: “Kur’ân-ı Kerim’de otuz âyetlik (şanı yüce) bir sûre vardır. Bu sûre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allah’ın onu affetmesini sağlar. Bu sûre Tebârekellezî bi-Yedihi’l-Mülk’tür.”
  5. Tirmizî’de, İbnu Abbas (ra) Resûlullah’ın (sas) şöyle dediğini belirtir: “Bu sûre (kabir azabına veya kabir azabına sebep olan günahlara karşı) engeldir, bu sûre kurtuluş sebebidir, kişiyi kabir azabından kurtarır.” (Tirmizî, Sevab-ül Kur’an-9)
  Âlûsî der ki: “Bu sûrenin fazîleti hakkında zikredilen haberlerden dolayı söz konusu sûrenin her gece okunmasının mendub olduğu söylenmiştir. Ben de temyiz yaşından beri bu sûreyi okumaya devam ediyorum. Beni buna muvaffak kılan Allah’a hamd eder, bundan böyle de yardım ve kabulünü dilerim.” (Âlûsî, Rûhu’l-Meânî).
    2. Güzel paylaşım için teşekkürler Semekand
    3. Değerli ve önemli bir paylaşım bence.Allah sizden ve sizin gibilerden razı olsun.Teşekkürler.
    4. Paylaşım için teşekkürler...
    5. Allah razı olsun emeğinize sağlık çok güzel ve anlamlı bir paylaşım
    6. güzel paylaşımlarından dolayı tebrikler mostar. :):)
    7. Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bilmediğimiz o kadar çok şey var ki!
  Teşekkürler ...:f118:
    8. Cevap: Mülk (Tebareke) Suresi’nin fazileti

  ellerine saglık çok güzel yazmışsın Allah senden razı olsun bizi bilgilendirdin
    9. Cevap: Mülk (Tebareke) Suresi’nin fazileti

  allah senden razı olsun çok güzel paylaşım gerçekten
    10. Cevap: Mülk (Tebareke) Suresi’nin fazileti

  arkadaşlar suriyede mısırda ırakta arakanda akan müslüman kanların durması için 1000 yasini şerif okumaya karar verdik
  812 yasini şerifi tamamladık sizlerde bir yasini şerif okumusunuz?
   


Yükleniyor...