Muharrem Efendi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 15 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kısaca Muharrem Efendi Kimdir
  Zile tarihinde çok çok önemli şahsiyetler yetiştirmiştir. Yetiştirmeye de devam etmektedir. Zile’nin her köşesinde her mahallesinde bir veli türbesi bulunmaktadır. Zile’nin yetiştirdiği önemli kişilerden biri de MUHARREM EFENDİ ’dir.

  Zile Devlet Hastanesi’nin bahçesindeki mütevazi kabrinde yatmaktadır. Yanındaki kabirde yatan zat da babası Ebul Berekat Mehmet Arif Efendi’dir.

  Muharrem Efendi’nin kişiliğini, bilgisini, faziletini, önderliğini,en iyi anlatan kabrin başındaki mezar taşıdır. Taşın dili şöyledir: “İslam’ın büyük alimlerinden değerli müderris, müellif, fakih, muhaddis, müfessir, arif, kamil bir zat olan Muharrem Efendi” Günümüz anlatımıyla Muharrem Efendi’nin Profesör , Araştırmacı yazar, Hukukçu, Hadis alimi , Tefsir alimi , bilgisi ve tecrübesi yüksek, mütevazi olgun bir şahsiyet olduğu anlaşılmaktadır.  Muharrem Efendi (doğum. 1504- ölüm. 1591) seneleri arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamıştır. Babası Mehmet Arif Efendi’nin dört oğlu vardır. Oğullarını iyi yetiştirdiği bilgisiyle şöhrete ulaştırdığı için kendisine bereketin babası anlamına gelen “Ebul Berekat” künyesi verilmiştir. Mehmet Arif Efendi’nin bir oğlu Muharrem Efendi’nin de kardeşi olan meşhur Şemsettin Sivasi Hazretleridir. Yaşadığı dönemde ünü imparatorluğun sınırlarını aşmıştır. Türbesi Sivas’ta Meydan Camii’nin bahçesindedir. Bu büyük velinin kabrini ziyaret etmek bana da nasip oldu. Yeşil bir örtü ile kaplı sandukasında huzur içinde yatmaktadır.

  Muharrem Efendi’nin kızı Safa Hatun’dan doğan torunu Abdulahad Nuri İstanbul’da yaşamış büyük velilerdendir. Halveti Tarikatı’nın en büyük şeyhlerinden biridir. “Nuri Divanı” adlı manzum eseri çok meşhurdur.
   


Yükleniyor...