Muharrem Ayının Özellikleri Nelerdir

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 11 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Muharrem ayının islam tarihinde çok büyük ve önemli bir yeri bulunmaktadır.

  Muharrem ayı 1. oruç, 2. Hicri takvimin başlangıcı olması, diğeri de Hüseyin ve evlatlarının Kerbela'da şehit edilmesidir. Muharrem ayında tutulan oruç tarihi seyri yönüyle de bir özellik taşımaktadır.

  Peygamber Efendimiz Medine'ye hicret ettikten sonra Medine'de yaşayan Yahudilerin oruçlu olduğunu öğrendi. aşure günü Muharrem ayının 10. günü Aşura günüydü. "Bu ne orucudur?" diye sordu. Yahudiler, Bugün, Allah'ın Musa'yı düşmanlarından kurtardığı, Firavun'u boğdurduğu gündür. Musa, bir şükür olarak bugün oruç tutmuştur" dediler.

  [IMGALT=http://www.forumdas.net/upl/uploads/namaz-forumdas-net-34731.jpg]namaz-forumdas-net-34731[/IMGALT]

  Tevbe Suresinde (ayet:36), Allah katında ayların sayısı, gökleri ve yeri yarattığı gün Allah'ın yazdığı şekilde, on ikidir. Bunlardan dördü haram aylarıdır, dosdoğru hesap işte budur" şeklinde bildirildiği gibi, bu dört aydan biri de Muharrem ayıdır. Haram ayları, değerli, önemli ve bu yönüyle de farklı özelliği olan aylardır ve o aylara karşı saygılı olunması bildirilmiştir.

  Aşure Gününün Allah katında da çok önemli bir yerinin olduğunu Fecr Suresinin 2. ayeti olan "On geceye yemin olsun" ifadelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz. Allah bu gecelere kasem ederek onların kutsiyet ve bereketini bildirmektedir.Bugüne Aşure " denmesinin sebebi, Muharrem ayının 10. gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Allahın on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir.
   
Yükleniyor...