Muharrem Ayında Yapılacak İbadetler Neler?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 12 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Muharrem ayı Hciri yılbaşının ilk günü girer.Bir ay sürecek olan bu mübarek ay en kıymetli aylardan biridir.Muharrem ayının ilk on günü çok mühimdir.Muharrem ayının 10. gününde Aşure günü bulunmaktadır.Muharrem ayının bu 10 gününü ibadetle geçirmek ayrıca oruçlu geçirmek çok büyük sevaptır.10 Gün tutamadıysanız herhangi bir sağlık probleminiz yada başka engeller girmiş ise araya en azından Aşure günü ve bir gün öncesi yada birgün sonrasında oruç tutabilirsiniz.Muharrem ayında tutulan oruçlardan da Ramazan ayında tutulan oruçlar kadar sevap alınır inşallah.

  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur bir hasislerinde:Ramazna ayından sonra en kıymetki oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur.

  Ayrıca Muharrem ayında yapmanız gereken ve tavsiye edilen ibadetler şöyledir:

  Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenâb-ı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir.

  Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10. gün âşûra pişirmek faziletli ibâdetlerdendir. Bunu yerine getirenlerin, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.anhüma) Efendilerimizle cennete girecekleri ümit edilir.

  Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günleri oruç tutmalıdırlar. Resulüllah Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde bulunduğundan yalnız 10. günü oruç tutmuşlar ve "Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız buyurmuşlardır.

  Bu ay içinde; perşembe, cuma, cumartesi günleri peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevabı verilir.

  Muharremin birinci gecesi şu şekilde niyet ederek bir Tesbih Namazı kılınır:

  Ya Rabbi bu yeni senede beni mağfiret-! ilâhîne, rızâ-i ilâhîne ve hidâyet-i ilâhîne mazhar eyle.
  Yeni açılan amel defterimi rızâ-i ilâhîne muvâfık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadab-ı ilâhîne dûçâr edecek amellerden muhâfaza buyur.

  Tesbih namazında şunlar okunur:

  1. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî,
  2. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âmene'r-Rasûlü... (Sûre-i Âl-i İmrân'ın ilk 2 âyeti de ilâve edilerek)
  3. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Hüvellâhüllezî...
  4. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 ihlâs-ı Şerîf.
  Namazdan sonra istiğfâr edilir, salavât-ı şerife getirilir ve arkasından duâ yapılır.

   
Yükleniyor...