Muhabbet Kuşlarının Ölüm Nedenleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Bella tarafından 5 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet Kuşlarının Ölüm Nedenleri Nelerdir,  Muhabbet Kuşlarının Ölüm Sebepleri ,  Muhabbet Kuşlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
  Muhabbet Kuşlarının Kafesini bulundurduğunuz yer önemlidir. Çok sıcak yerlerde kafesi bulundurmayın. Ayrıca güneş ışığına fazlaca maruz kalacak yerlerde de kafesinizi tutmayın. Çünkü uzun süre güneş ışığına maruz kalan muhabbet kuşlarında hayati tehlike yaşanabilir. Ayrıca muhabbet kuşunuzun bulunduğu yerde hava akımı olmamasına dikkat edin. Çünkü bu muhabbet kuşu ölüm sebepleri arasında en başta gelenlerindendir.

  Muhabbet kuşları doğadaki diğer kuşlar gibi dayanıklı değildirler. Bünyeleri çok zayıftır. Bu yüzden bu hususlara fazlasıyla dikkat etmek gerekmektedir.

  Muhabbet kuşu, fazla kaşınması durumunda kaşınmaya yönelik sprey şeklinde ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak genel olarak kafes temizliklerini daha sık yapmak suretiyle muhabbet kuşunun kaşınmasına ve hastalanmasına yol açacak etkenleri ortadan kaldırmak suretiyle kimyasal madde kullanmamanız daha uygun olacaktır.

  Muhabbet kuşu bakımı bu şekilde dikkat edilirken muhabbet kuşunun sağlık durumunu da devamlı gözetlemelisiniz. Çünkü netice olarak yapılan tüm bakımlar muhabbet kuşunun hastalanmasını engellemek ve daha sağlıklı, uzun ömürlü olması içindir.

  Muhabbet kuşunuzun hapşurduğunu fark ettiğinizde onlara vitamin alabilirsiniz (Muhabbet kuşları da insanlar gibi hapşurabilmektedirler.). Ancak bunu da aşırı hapşuruk hallerinde kullanmanızı öneririz. Çünkü muhabbet kuşunu doğal sürecinden uzaklaştırmak sonrası için kuşunuzun daha zayıf bir bünyeye sahip olması gibi bir sonuç doğurabilir.

  Ayrıca muhabbet kuşunun temizlenebilmesi için yıkanabilmesini sağlamak üzere ara ara kafesin kapısını açtığınız zamanlarda kafese yakın-masa gibi yüksek bir yerde dolu bir su bardağı bulundurmalısınız. Böylece muhabbet kuşu ihtiyaç duyduğu anlarda bu su bardağına konup, yavaş yavaş kanatlarını, kuyruğunu, gövdesini suya sokup, yıkanacaktır.
   


Yükleniyor...