MP3 dinleyenler dikkat!


MP3 dinleyenler dikkat!Uyku bozukluğu, işitme kaybı, huzursuzluğa ve tansiyona neden olabilir

06.05.2008 11:56


Kulaklıkla uzun süreli ve yüksek sesle müzik dinlemenin işitme kaybına neden olduğu belirlendi. Prof. İrfan Papila, "Yüksek volümlü ses, iç kulağa hasar vererek gençleri sağır ediyor" diyerek gençleri uyardı.
Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren mp3 çalan cep telefonları ve walkmanlar, birçok sağlık problemini de beraberinde getirdi. Kulağın içine takılan kulaklıkla uzun süre ve yüksek sesle müzik dinlemek, işitme kaybına neden oluyor.
İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Papila, "Cep telefonu ve walkman gibi araçların sesini sonuna kadar açtığınızda, yüksek sesi kulak kanalından içeri vermiş olursunuz. Bu durum iç kulağa hasar veriyor" dedi. Gürültüye bağlı işitme kayıplarına 'akustik travma' denildiğini ifade eden Prof. Papila, bu alışkanlığın kulak çınlaması, uyku bozuklukları, huzursuzluk ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirdiğini söyledi.
İnsanların gündelik hayatta sürekli gürültüye maruz kaldığını kaydeden Papila, 80 desibelden daha fazla sese maruz kalmanın kulağa zarar verebileceğini ifade etti. Papila, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Fısıltı 30, normal konuşma 60, yol ve trafik 80, walkman ve cep telefonlarının ses çıkışları 60-120 desibel olduğu biliniyor. Bununla birlikte şimşek 120, tüfek 140 desibeldir. Bu oranlara baktığımızda insan kulağının sürekli gürültüye maruz kaldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden kulaklarımızı gürültüden uzak tutmamız gerekir."
Kulakların, gürültüden korunması gerektiğini kaydeden Papila, sesi dışarı veren ve kulağın içine girmeyen kulaklıkların kullanılmasını tavsiye etti. Papila, "Duyabileceğinizin çok üstünde yüksek sesle müzik dinlemenin kulağa zarar verdiğini unutmayın. Ansızın gürültüyle karşılaştıysanız, kulaklarınızı ellerinizle korumaya çalışın. Uzun süre cep telefonu ve kulaklık kullanmaktan kaçının" tavsiyesinde bulundu.
 

Mahvoldum ben o zaman.
Gerçi abartmayayım ben fazla dinlemiyorum ki(!):)
Sadece okula gidip gelirken,dershaneye gidip gelirken,kardeşim beni gıcık ettiğinde... bu kadarcık
Şaka bir yana gerçekten önemli bir konu,bence kulak gözden sonra en önemli duyu oraganımız(gerçi hepsinin vazgeçilmez yeri var ama)
Sonsuz bir sessizlik!!! korkunç olmalı...

Teşekkürler...
 

emeğine sağlık NEVRA güzel bir konuya değinmişsin.Sağlığımız için cep telefonları görüşmesini çok uzun yapmamalıyız.
 

Emeğine sağlık nevra güzel bir konuya değinmişsiniz
bunun yanısıra radyasyonada maruz kaluyoruz günümüzün koşllarında
onuda araştırır sunarsınız bize
Paylaşım için teşekkürler.
 

valla ben pc başına oturur oturmaz müzik dinleyim dinlemeyim kulaklığı takar oldum durum o derece vahim yani yav göz, kulak hepsi birden gidecek bu bilgisayar sayesinde offfffffffffffff :(
 

off yaa bu yazıyı keske oğluma okutabilsemm beni dinlemiyor gece yatarken bilem takıyor:( :(

Paylaşımın için teşekkürler Nevra
 

çok önemli bir konuya deyinmişsin nevra emeğine sağlık
ben kullanmam ama evet çocuklara söz geçiremiyoruz:(

teşekkürler bilgi ve paylaşım için
 
Üst