Montaigne Denemeler Romanı özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 6 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Montaigne Denemeler Romanının özeti


  Montaigne Denemeler Kitabın Özeti:

  Montaigne kitabında kişisel düşüncelerini okurlarıyla paylaşmıştır. İnsanın nerede, ne zaman, ne yaptığını, ama ne yapması gerektiğini kendi görüşleriyle bildirmiştir. İnsan kitabı okuduğunda kendi benliğiyle karşılaşmakta, vicdanıyla yüzleşmektedir.Montaigne aklından ne geçiyorsa, kısa ve ya uzun bir şekilde paylaşmış okurlarıyla. Bizim önemsemeyip, düşünmediğimiz şeyleri Montaigne düşünmüş; günlük hayatımızda dikkat etmediklerimizin altını çizmiştir.

  Kitaptan Alıntılar

  Kuru Bilgiler
  Yaşadığımız çağın gereklerine göre daha bilgili daha akıllı olabilmek için öğrenim görürüz. İnsanın düşüncesiyle gördüğü ve duyduğu söylenir. Bütün varlığımızı yöneten düşüncedir; gerisi kör ve cansızdır sanki.
  Çocuklarımıza kendi istemleriyle karar verme ve yapma özgürlüğü tanımadığımız için ürkek bir köle gibi yetiştiririz onları. Bize belletilen sözcükler, düşünsel yapımızı koşullandırıyor. Oysa ezberlemek, bilmek anlamına gelmez. Sözleri belleğimizde bir süre saklamaktır bu. Kendimize ait olmayan bilgileri sürekli kullanırız. Bütünüyle kitaplardan devşirilen kuru bilgiler ne kadar da verimsiz ve sıkıcıdır.

  Platon, gerçek bilgi ve düşüncenin dürüst, sağlam bir iradeyle oluşabileceğini söyler. Değişik amaçlara yönelen diğer bilimleri de süs eşyası olarak görür.

  İnsanlar ve Hayvanlar
  Kimilerimiz hayvanlara karşı daha duyarlı oluyor, onları insanlardan daha yakın buluyorlar kendilerine. Örneğin, hizmetçilerimiz bize kuşlardan, köpeklerden, atlardan daha çok yararlı oluyor, daha ucuza bize hizmet ediyorlar. Ama hayvanlara gösterdiğimiz ilgiyi, özeni, dostluğu bize hizmet edenlerden nedense esirgiyoruz.