Mobilya yüzeyindeki leke nasıl çıkar?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Mobilya yüzeyindeki leke nasıl çıkar?

  [​IMG]
  Evlerimizde en çok karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de ahşap mobilyaların üzerinde oluşan lekelerdir. Bu lekeler çoğu zaman su lekesi olarak karşımıza çıksa da bazende çay ve kahve fincanının ahşap yüzeyde bırakılması sonucu oluşan yuvarlak daireler olabilmektedir.

  Ne yazık ki bazı yüzeylerden kolayca temizlenebilen lekeler bazı yüzeylerde inatla temizlenmez. Ancak her lekenin bir püf noktası olduğunu bilmek gerekiyor. Mesela boyalı mobilyalar üzerinde oluşan su lekelerini temizlemek için mantar tıpayla ovmanız yeterli olacaktır. Böylece su lekesi sonsuza kadar ortadan kaybolacaktır. Eğer boyalı mobilyalarda şeker lekesi gördüyseniz o zaman yapmanız gereken ılık suda sulandırılmış kahve telvesi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  Gelelim cilalı mobilyalara su lekesi boyalı mobilyaya göre farklı bir yöntemle temizlenir. Cilalı mobilya yüzeyinde oluşan su lekelerini zeytinyağı ve 90 derecelik alkolü aynı oranda karıştırıp bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Su lekeleri gidecektir.

  Cilalı mobilya üzerine aniden koyduğunuz sıcak bir cisim nedeniyle oluşan leke izleri ise çok daha farklı bir yöntemle temizlenebilmektedir. İz olan yüzeye az miktarda kolonya dökün ve yakın. 1-2 saniye sonra yaktığınız ateşi söndürün. Sıcak lekelerinin kaybolduğunu hayretler içinde göreceksiniz.

  Yada pamuklu bir kumaş parçasını bir kaç kat yapıp izin üzerine koyun ve ütüleyin. Bu yöntem de yine ahşap yüzeydeki sıcak lekesini ortadan kaldıracaktır.

  Bu anlatılan yöntemler ile mobilya yüzeylerindeki lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
   
Yükleniyor...