Mısır’ın Genel Ekonomik Durumu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 9 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Mısır’ın Genel Ekonomik Durumu

    Genel Ekonomik Durum Özeti: Mısır Arap ülkeleri içinde 72 milyon ile en geniş nüfusa sahip ilk ve Suudi Arabistan’ın ardından ikinci büyük GSMH sahibi ülkedir. Ekonomide en geniş bölüm kamu yönetimini de içeren hizmetlerdir.

    Turizm ve Süveyş Kanalı geliri Mısır için çok önemlidir. Tarımın GSMH’ya katkısı azalmaktadır. Ekilebilir tarım alanı toplam yüzölçümünün % 3’ü olmasına rağmen, 2005 mali yılında tarımın GSMH’daki payı % 13.9 olmuştur. Nüfusun % 28’i tarımda çalışmaktadır. İmalat sanayi GSMH’nın % 18.2’sini oluşturmaktadır.

    Ekonomideki liberalizasyona rağmen kamu kesimi doğrudan ve dolaylı olarak GSMH’nın üçte birini oluşturmakta ve toplam işgücünün % 30’unu istihdam etmektedir. 2005’de çalışan kişi sayısı 19.1 milyon olarak verilmiştir. Ekonomiye her yıl 800.000 yeni işsiz katılmaktadır. Tekstil ve hazır giyim en önemli sektörlerdendir. Diğer gelişmiş sanayi dalları çelik, çimento, kimyasallar, ilaç sanayii ve hafif tüketici ürünleridir. Turizm, doğal gaz, Süveyş Kanalı geliri ve beraberinde Körfez Ülkeleri’ndeki yenilenme çalışmaları nedeniyle inşaat sektöründeki canlanma ekonominin lokomotifi durumuna gelmiştir.
     


Yükleniyor...