Misafire ikram

#1
Misafire İkramın Değeri

Eskilerden biri akşam yemeğini sarayda yemek üzere halifenin davetlisiydi. Hızlı hızlı saraya doğru giderken önüne biri çıktı. Önüne çıkan adama kim olduğunu sordu. Adam:
- Ben yolcuyum. Buranın yabancısıyım. Aç ve yorgunum, dedi. O da:
- Ben halifenin davetlisiyim. Gel beraber gidelim, dediyse de misafir:
- Benim halife ile ne işim olacak. Senin bana vereceğin bir tas çorban varsa ver, yoksa bırak, deyince fazla ilgilenmeyip saraya doğru y öneldi.

Davetten sonra dönüşte baktı ki, adam bir kenara kıvrılmış uyuyor. Uyandırmak istemedi ve Sabah uyanacağı vakitte gelir ve karnını doyururum diye düşündü, evine gitti, yattı ve uyudu.

O gece bir rüya gördü. Kendisi bir çöldeydi. Yüzünden ışıklar saçılan büyük bir kalabalık ve o kalabalığın önünde de daha nurlu bir zat bulunuyordu. Bunların kimler olduğunu sordu. Kendisine:

- Bunlar 124 bin Peygamberdir. En önde olan da son Peygamber Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) dır, dediler.

Hemen Peygamberimizin elini öpmek istediyse de, Peygamberimiz elini vermedi. Ve buyurdu ki:

- Biz, sevdiklerimizden bir tas çorbayı esirgeyenlere elimizi vermeyiz.

Uyanır uyanmaz hemen akşamki yabancıyı bulmak için koştu. O, henüz kalkmış ve yola koyulmuştu. Geri çevirmeye uğraştı ve Ne olur bir tas çorbamı iç diye yalvardı. Yabancı adam ısrarlara rağmen kabul etmedi ve şöyle dedi.

- Senin bir tas çorba vermen için illâ da 124 bin Peygamberi seferber mi etmek lâzım? O güçte olmayanlar ne yapacaklar?

Bundan sonra o zat rastladığı hiç bir misafire yemek ikram etmeden göndermezdi. Hatta kendisine misafir olup yemeğini yemesi için yalvarırdı.
 
#4
Bizler hem Türklüğün hem müslümanlığın verdiği ahlakla misafirlerimizi başımızın tacı yapar değil sadece yemek evimizin en güzel köşesine oturturuz.
Çok güzel ve anlalı bir paylaşımdı Belinay
 
#5
[TABLE="width:70%;background-image:url('https://www.forumdas.net/images/toolbox/backgrounds/22.gif');border:1px ridge green;"][CELL="filter:;"] Harika belinay Emeğine sağlık.Biz, sevdiklerimizden bir tas çorbayı esirgeyenlere elimizi vermeyiz[/ALIGN][/CELL][/TABLE] :)
 
#12
Güzel paylaşım için teşekkürler Belinaycım
Tabiki kapıya gelen misafir geri çevrilmez, çevrilmemeli ama birde zamanımızın halini düşünürsek sanırım artık insanlarda eskisi gibi değil, heryerde kötülük gezer olmuş bu nedenledir ki bazen kapıyı açarken bile korkuyor insan
 
#13
bence yaşam bu hayatta herşey paylaşılarak yapıldığında anlam kazanıyo,acı ve mutluluk paylaşılarak
azalıyo ve artıyoo,bizler gerçekten çok misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlarız bu atalarımızdan gelen
kültür umarım deerini ve anlamını hiçbi zaman yitirmezz
 
Üst