Mimar Sinan'ın Bir Sırrı Daha Ortaya Çıktı

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 13 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mihrimah Sultan Cami'ndeki onarım çalışmaları, Mimar Sinan'ın bir mühendislik sırrını daha ortaya çıkardı.


  Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın kızına aşkını anlatmak için yaptığı Mihrimah Sultan Camii'nin 10 yıldır süren bakım ve onarım çalışmaları sırasında, ünlü mimarın bir mühendislik sırrı daha gün yüzüne çıktı.
  Yeni Şafak gazetesinden Abdullah Yıldırım imzalı haber Mimar Sinan'ın dehasını bir kez daha göstermesi açısından çok çarpıcı bir örnek.
  Caminin etrafında yüzden fazla kuyu tespit edildi
  1999'daki Gölcük depreminde gördüğü hasar nedeniyle restorasyon çalışmaları süren caminin etrafında yüzden fazla kuyu bulunduğu tespit edildi.
  Zemindeki su dengesi

  Uzmanlar, Mimar Sinan'ın, eski İstanbul'un en yüksek tepesine inşa ettiği camiinin zeminindeki su dengesini sağlamak için temelin etrafına kuyular açtığını, böylece temeli korumaya aldığını belirledi.
  Mihrimah Sultan adına

  16. yüzyılda inşa edilen Mihrimah Sultan Camii, dönemin üç padişahına mimarbaşılık yapan ve hala birçok eserinde kullandığı mühendislik tekniği sırrını koruyan Mimar Sinan tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan adına 1562-1565 tarihleri arasında inşa edildi.
  Yenilendi

  1998 yılında restorasyon programına alınan caminin rölöve, restorasyon, restitüsyon ve temel güçlendirme projeleri hazırlanarak, onay için ilgili koruma kuruluna sunuldu. 2007'de çıkan onayın ardından restorasyon için gerekli olan hasarlı minarenin yeniden
  yapılması tamamlanarak cami tepeden tırnağa yenilendi.


  NOT:Mihrimah sultan cami 2 tanedir...
  Biri Üsküdar da (iskele cami)
  Diğeri Edirnekapı da...iki caminin de yeri özenle seçilmiştir. Güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış camilerdir. Edirnekapıdaki ve Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camiilerini aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette, yılın sadece bir gününde ki o gün 21 Mart gece ile günün birbirinre eşit olarak kavuştuğu gündür daha enteresanı, o gün Mihrimah Sultanın doğum günüdür) göreceğiniz muhteşem manzara şudur: Edirnekapı Camiinin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdardaki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır! Mihr ü mâh, Farsça güneş ve ay anlamına geliyormuş.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ağu 2014
Yükleniyor...