Mimar sinan ve Süleymaniye'nin Şifreleri

'Güncel Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 9 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Süleymaniye'nin Şifreleri

  [​IMG]

  Kanuni Sultan Süleyman tarafından imparatorluğun gücünü ve görkemini göstermek adına inşa ettirildi. Camii ve külliyesi 7 senede bitirildi.

  [​IMG]

  Ancak 7 yıllık bu uzun süre Kanuni'nin canını sıkmıştı. Sinan'ın yapıyı neden bir türlü açmadığını anlamamıştı. O sırada her taraftan da dedikodular yağmaya başladı Sultan'a.

  [​IMG]

  Kanuni durumu kendi gözleriyle görmek için bir ikindi vakti Süleymaniye'ye gitti. Muhteşem yapının içine girdiğinde Sinan tam da söylendiği gibi caminin ortasında oturmuş nargilesini tüttürmekteydi.

  [​IMG]

  Sultan gözlerine inanamadı. Tok sesiyle ve bütün haşmetiyle '' Bu ne iştir Mimarbaşı '' diye haykırdı. Oysa Mimar Sinan'ın içtiği nargilede tömbeki yoktu. İçtiği sadece suydu.

  [​IMG]

  Usta mimar, nargilenin fokurtularını dinleyerek caminin akustiğini ölçmeye çalışıyordu. Mihraptaki imamın sesini, aynı oranda bütün camiye nasıl ulaştıracağını hesaplıyordu.

  [​IMG]

  Bunun için Anadolu'nun değişik köşelerinden 65 tane dev turşu küpü getirtti. Bu küpleri içleri boş, ağızları dışarıya gelecek şekilde kubbenin eteklerine dizdirdi.

  [​IMG]

  Amacına ulaşmıştı Mimarbaşı. Sesi, yüzlerce metrekarelik mekanın her köşesine, en iyi şekilde yaymayı başarmıştı. Kanuni'de , Sinan'ın niyetini anlamış, ustasını hemen bağışlamıştı.

  [​IMG]

  Mimar Sinan yapının içine bir de hava koridoru inşa etti. Elektriğin henüz bulunmadığı o yıllarda, Süleymaniye 275 dev kandille aydınlatılıyordu.

  [​IMG]

  Sinan, bu kandillerden çıkan is camiye zarar vermesin ve cemaati rahatsız etmesin diye orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı.

  [​IMG]

  Binanın değişik köşelerine açtığı oyuklardan giren islerin bu odada toplanmasını sağladı. Şaşırdınız değil mi? Durun, daha bitmedi…
    2. olaganüstü bir yapıt ve harika anlatılmış yarencim çok teşekkürler emeğine sağlık ellerin dert görmesin
    3. Gerçekten olağanüstü sende mükememl bir sunumla anlatmışsın zevle okudum teşekkürler Yaren..
    4. Akla durgunluk verecek bir eser.

  Düşündüm de Mimar Sinan neden nargile içiyor ben neden içiyorum,

  Vallahi benim kelle çoktan gitmişti.

  Teşekkürler Yaren.
    5. Her zaman hayranlık duyduğum yapılardan biridir Süleymaniye.
  Emeklerinize sağlık.
    6. Değerli bilgiler için teşşekürler yaren
    7. Hikayeyi okuduktan sonra
  Mimar Sinan ve Süleymaniye Camiine hayranlığım bir kat
  daha arttı.
  Teşekkürler Canım :f118:
   


Yükleniyor...