Mimar Sinan Hakkında Bilinmeyenler

'Tarih Bölümü' forumunda Meryem tarafından 7 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mimar Sinan Hakkında Bilinmeyenler nelerdir
  Mimar Sinan Hakkında saklı kalanlar


  1.Olay:Birkaç yıl önce, Süleymaniye Camiinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm üretilemezse, koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış.
  Ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş. Hemen Türkiyenin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış.
  Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormuş.
  Bu adamlardan biri ortalarda dolanırken, kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış ,Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş.
  Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinanın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar günümüz Türkçesine tercüme ettirilince ortaya söyle bir metin cıkmış.
  Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz. Koca Sinan, kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş.
  Bu oyuk içinde yer alan bir şişe ve şişe içindeki notta söyle bir şey yazıyormuş: Her kim bu tas eskidiğinde yenisiyle değiştirmek isterse eski taşın yerine takılacak.
  Yeni kilit taşının iki tarafından yağlı iple taşı bir taraftan sokup öteki taraftan çeksin ve sonra ipin dışarıda kalan kısımlarını kessin. Heyet Sinanın söylediklerini aynen yapmış.
  Süleymaniye camisi böylelikle kurtarılmış.Bu mektup şu an Topkapı Sarayında saklanıyormuş.
  2.olay:1950-60 arası bir tarihte inşaat mühendisi, mimar ve jeofizikçilerden oluşan bir Japon heyeti Türkiyeye gelmiş. Heyet İmar ve iskan Bakanlığından izin alarak ülkemizdeki tarihi yapıları incelemeye başlamış.
  Ayasofyayı, Yerebatan Sarnıcını filan gezdikten sonra sıra Sinan in kalfalık eseri Süleymaniye Camisiyle Sinanın öğrencisi Mimar Davut
  Ağanın eseri Sultanahmet Camisine gelmiş. Japonlar bu camiler üzerinde günlerce inceleme yapmışlar. Her geçen gün şaşkınlıkları daha da artıyormuş.
  Çünkü Japonlar daha ilk incelemede camilerin gevşek bir zemin üzerine inşa edildiğini anlamışlar. Ama bunca yıl, bu camilerde bir çatlak dahi olmamasına akıl sır erdirememişler.
  Bunun üzerine Türkiye programının gerisini tamamen iptal edip, bu iki cami üzerine yoğunlaşmışlar. Araştırmalarının sonucunda herhangi bir sarsıntı sırasında bu iki caminin sabitlenmediğini aksine yerinde oynayarak yıkılmaktan kurtulabildiği ortaya çıkmış. Minareleri incelediklerinde ise dumurlara ikiye katlanmış.
  Minarelerin çok daha gelişmiş bir raylı sistem mekanizması üzerine oturtulduğunu ve her yöne yaklaşık 5 derece yatabildiğini görmüşler.
  Daha derin araştırma yapmak için Edirneye, Sinanın ustalık eseri Selimiye Camisine gitmişler. Oradaki olağanüstü sistemleri görünce iyice dumur olmuşlar.
  Selimiyenin tüm sırlarını aylarını harcayarak çözmüşler. Japonyaya döndüklerinde ise Sinanın sırlarını uygulamaya sokarak şehirlerini Sinanın kullandığı sistemlerle kurup muazzam gökdelenler dikmişler. Yani şu an gelişmiş ülkelerin gökdelen yapımında kullanıldıkları çoğu sistem, yüzyıllar önce Sinanın geliştirdiği mekanizmalarmış.
  3.Olay=Bir gün Selimiye Camiine girenler,kubbenin altında bir Japonun ayaklarını kıbleye doğru uzatmış sırtüstü yattığını görmüşler.Tabii hemen Japonu, “Burası kutsal bir yer. Bu şekilde yatmak bizim inançlarımıza göre saygısızlıktır.
  Lütfen oturun veya ayakta durun diyerek uyarmışlar.Ancak, Japon trans vaziyetteymiş,gözlerini kubbeden ayırmadan şöyle sayıklıyormuş;
  Bu imkansız. Ben yılların mühendisiyim.
  Bu kubbe var olamaz. Hayal görüyorum.. Bu kubbenin orada o şekilde durması fizik ve matematik kurallarına aykırı.
  Bu imkansız, orada hiçbir şey yok,orada hiçbir şey yok.
  4.Olay=Selimiye camisisinin zemini gevşek toprakmış.Bu nedenle minarelerinin yakın zamanda yıkılacağı fark edilmiş.Uluslar arası bir grup bilim adamı toplanmışlar.Nasıl kurtarırız bu tarihi minareleri diye kafa kafaya vermişler.
  Sonuçta en son teknoloji olan metal kelepçelerle minarelerin temellerini sabitlemenin en iyi çözüm olduğuna karar vermişler.
  Minarelerin temellerini açınca, koymayı düşündükleri kelepçelerin aynısıyla karsılaşmışlar. Mimar Sinan bilmem kaç yüzyıl önce ayni şeyi düşünmüş meğerse.?
  5.Olay= Mimar Sinanın Selimiye Camiinin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı beşinci bir işlem yaratarak çözdüğü söylenir.
  Ayrıca minarelerin şerefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir bir dehanın ürünüdür. Almanlar aynı sistemi meclislerinin önündeki dev kürede kullanmışlar.
  Mimar Sinan bu sistemi 2 metre çapındaki minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadır.Almanların dehası ise, o çirkin metal yığınına Selimiyeden fazla turist çekebilmelerindedir.
   
Yükleniyor...