Mıknatıs nasıl çalışır?

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 26 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mıknatıs nedir nasıl çalışır

  Bilimsel adı manyetit olan doğal mıknatıs, kristal yapılı bir demir cevheridir. Manyetik kutup özelliği taşıyan nikel, kobalt gibi özel maddeler çeşitli şekilde bildiğimiz mıknatıs haline getirilebilir: Var olan bir mıknatıs ile temas ettirilebilir veya yerkürenin manyetik meridyenine paralel bir şekilde yerleştirilip sert bir darbe uygulanabilir.

  Bütün maddeler, proton, nötron, elektron gibi parçacıklardan oluşur. Bunlar en basit ifadeyle kendi kendilerine dönerler ve bu da onlara bir manyetik alan gücü kazandırır. Bu mantıkla, tüm maddelerin manyetik olması gerekir ama güçleri farklıdır. Bunun sebebi de parçacıkların dizilimidir. Örneğin eğer parçacıklar çok sık dizilmişse, her biri bir diğerinin manyetik alanını ortadan kaldırır. Mıknatısta bu dizilim en yüksek çekimi oluşturacak biçimdedir.
    2. Cevap: Mıknatıs nasıl çalışır?

  Mıknatıs

  Her mıknatısın iki ucunda birer kutup vardır. Uçlardan biri kuzey kutbunu, diğeri güney kutbunu gösterir. İki mıknatıs birbirlerine yaklaştırılırsa benzer mıknatıs kutupları birbirini iterken, farklı kutuplar ise birbirini çekerler. Tek bir kutuplu mıknatıs yapılamaz. Bir mıknatıs istenildiği kadar küçük parçalara ayrılsın, her defasında iki kutbu olur.

  Demir parçaları, demirin bir ucu mıknatıs kutuplarından biri ile, diğer ucu da mıknatısın ikinci kutbunun özelliklerini kazandırılarak mıknatısa dönüştürebilir.
   


Yükleniyor...