mide hastaligi olanlar ramazanda ne yapmalı

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 1 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. midem qastrit oruç tutmam yasakmı?ben 15gün oruç tutduqdan sonra rahatsızlıq oluyorşne yapıyım?
    2. Cevap: mide hastaligi olanlar ramazanda ne yapmalı

  RAMAZANDA MİDE RAHATSIZLIKLARI VE YAPILMASI GEREKENLER

  [​IMG]

  Ramazan ayında oruç ile beraber mide rahatsızlıkları artıyor. Gün boyu yemek yemeden boş kalan mideye ani yüklenme özellikle mide hastalığı olanlar için çok sakıncalı oluyor. Ramazanda mide ağrısı, reflü, hazımsızlık, şişkinlik, mide yanması gibi şikayetlerin olmaması için dikkat edilmesi gereken öneriler:

  1. Bol su içmek gerekir: Özellikle ramazanda su kaybımız daha belirgin olacak bu nedenle vücudumuz da ödem tutmaya meyil gösterecek; bu nedenle iftarla sahur arası en az 2.5 lt su için; bu suyun 1 bardağı orucu hurma veya zeytinle açtıktan hemen sonra ılık bir ballı limonlu su olmalı ki kan şekerimiz düzenlensin. En az 3 fincanı da rezene çayı olmalı ki mide rahatsızlığı; gaz ve şişkinlik yaşamayalım. Siyah çayın beyindeki susama merkezini baskılayıp bize su içmeyi unutturduğunu da göz önünde bulundurun ve ramazanda siyah çayı kesin veya çok açık olarak 1 ila 2 fincan tüketin.

  2. Baharatları ramazanda azaltın: Tarçının kan şekeri düzenleme özelliği olduğu için tarçını özellikle kompostolarda kabuk tarçın olarak bolca tüketin ama diğer baharatlar bu dönemde çok uygun olmayacaktır; özellikle acılardan kesinlikle kaçın.

  3. İftarı çorbasız yapmayın: Özellikle sıcaklarda oruç tutacağımız bu günlerde sebze çorbaları en önemli besin kaynaklarından biri ve midemize de ilk giren besinlerden olmalı ki sindirimimiz daha rahat olsun. Havanın daha da sıcak olduğu günlerde taze naneli bir yoğurt çorbası da iyi bir seçenek olacaktır.

  4. İftar ve sahurda yemekleri yavaş yavaş ve çok çiğneyerek yiyin: Doyma hissinin ağzımıza attığımız ilk lokmadan tam 13 dk sonra beyine ulaştığını unutmayın, çorbadan sonra ana yemeğe geçmeden önce en az 2-3 dk ara verin.

  5. Sahurda soyalı müsli yiyin: Soya en önemli bitkisel protein, müsli ise sahurda çok doğru bir karbonhidrat seçimi; içine 1.5 tatlı kaşığı kabaca öğütülmüş keten tohumu da ekleyin, gününüzün ne kadar rahat geçtiğine şaşıracaksınız.

  6. Tatlıyı iftardan en az 2 saat sonra yiyin: Haftada 1 den daha sık tatlı tüketmeyin ve tatlıları daha çok sütlü olanlardan; cevizli güllaç, sütlaç tercih edin. Şireli tatlılardan kaçının.

  7. Ara öğünlerde bol bol kabuklu meyve tüketin: Kabuklu meyveler hem tokluk hissini arttırıyor hem de vitamin desteği sağlıyor. Bağırsağımızın da daha iyi çalışmasını sağlayan meyveler zaman zaman bol tarçınlı ılık komposto olarak da tüketilmeli ve bu sayede sıvı desteği de sağlamalı.

  8. Cevizi unutmayın:Ceviz içi en önemli omega 3 desteklerinden biri ve tokluk hissini arttırıyor. Ara öğünlerden birinde 3 adet ceviz içi yemeyi unutmayın.

  9. Haftada en az bir kez balık yiyin: Balıkta vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli yağlar mevcut ve bu yağlar metabolizmamızın hızını da arttırıyor zayıflamayı da kolaylaştırıyor.

  10. İftardan sonra en az 20 dk yürüyün: ve metabolizma hızını arttırın.
  Mide için çok faydalı olacak bitkisel kür:
  Çiğ patates ve beyaz lahananın suyu sıkılarak içilmelidir. Her sabah bir bardakla başlanmalı ve daha sonra 1,5-2 bardağa kadar çıkartılabilir. Bu kür 20 günlüktür.
   


Yükleniyor...