Microsoft Surface İnanılmaz...

#1
İzleyin

Surface Bilgisayarını kullanarak hayat(restaurantlar, oteller,casinolar , alışveriş, eğlence, iş kısacası herşey...) ayağınıza kadar gelecek ! diye bir başlıkla duyurdu...

Microsoft Surface in en büyük özelliği, şimdiye kadar alışılagelmişin dışına çıkarak; dokunarak, ellerimiz ile objeleri hareket ettirerek kolaylıkla işlem yapmamızı sağlayacaktır. Tüm bunlar surface , yüzeyin üzerinde oluyor. Yani Surface'in üztüne cep telefonunu, pda'ini koyuyor çevresinde bir alan halkası oluşuyor ve drag&drop ile istediğin resim, bilgi, yukleyebileceğin, saklayabileeğin herşeyi sürükleyip bırakıyorsun. İstediğin resim ya videonun size’ını elinle çekip buyutup, küçültebiliyorsun. Elinle mail yazıp gonderebiliyorsun. Artık bu senin mailin değil el yazından tanırım denebilecek :) Bugun ne yapayım? , nasıl bir program yapayım?, nerede? ne var ?, gideceğim yere nasıl ulaşırım ?, zamanı en iyi nasıl kullanırım ? dersen, yine surface in başına geçip Google map gibi haritadan (artık biliyorsunuz street olayına kadar indirgendi) , kendi route nuzu şehirinizdeki size uygun activite lere gore ayarlayabiliyorsun.

Mouse ve klavye devri bitti ! Artık devir ses, kalem ve dokunma devri... Eskiden bunlar vardı diye yad ederiz . Nasıl 80s 90s dekiler şimdi bize komik geliyorsa, kısa bir süre sonra mouse ve klavyede aynı komiklikte mi gelecek ?

Surface ; 76 ekran ve bir sehbayı andırıyor. Üzerine koyduğun bazı cisimleri algılayabilecek. Örneğin bir restaurant da masaya oturacaksın ama masa biraz akıllı bir masa, yani "Surface" , menu yok buradan gorselleri ile yemeklerini tutup çekip sipariş kutusuna atabileceksin, örneğin Coca – Cola bardağını Surface’in üstüne koyduğun zaman ürünün sloganını, mottosunu yazacak “Hayatın tadı. Coca-Cola” gibi... Hatta işi büyütecek olursak, restaurant da bir şarap seçtiniz ve geldiğinde Surface’in üstüne koyduğunda kadehteki barkodu okuyup , şarabın yapıldığı üzüm bağı hakkında bilgi verip, o bölgeden fotoğraflar gosterebilecek. Hatta ben biraz daha da ileriye gidip; ağırlığından (bardağın barcoduna bardağın +3-3 gramajı girilerek) bardağınız boşaldığında garsonunuza özel bir alert gondererek; sıkıcı garson aramaları, göz temasını yakalayabilmek için gereksiz mimikler ve hareketler ve çağrış tarzlarından kurtulmak (koçum, aslanım, bilader vb.. :)) gibi kurtulmak bu aletin kullanıldğı yerlerde çok yararlı olacaktır. Hem müşteri, hem de firma için. Biz Turkler sıcak teması severiz, kopmamız bundan biraz zaman alabilir ama olsun ;)

Surface’in esasında 4 temel özelliği var ;


Direct interaction : kullanıcılar artık mouse ve klavye kullanmadan elleri ile dokunarak herşeyi yapabilecekler.

Multi-touch : bilinen dokunmatik ekranlar gibi tek bir komutu değil birçok komutu aynı anda gerçekleştirebilecek

Multi- user : sehpaya benzemesinin en buyuk nedeninden bir tanesi , yatay olmasından dolayı üzerinde birden çok kullanıcı olabilecek.

Object recognition : Surface’in üzerine koyulan nesneleri üzerindeki özelliklere göre tanıyıp , işlem yapma kolaylığı sağlayabilecek.

Birileri Bill Gates gerçekten dur desin :)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#2
adamın resmini çekti cep telefonu ile ,telefonu pc nin üzerine bıraktı, sadece tek parmağı ile hareket ettirerek resmi büyüttü, küçülttü.mause yok klavye yok adam boşuna zengin olmuyormuş emeğine sağlık BY_TUAL
 
#3
Resim büyütme küçültme aynı şekilde apple Iphone'dada var ama bu bambaşka bişiy her nesneyi tanımlayabiliyo..ilginç.Paylaşım için teşekkürler.
 
#4
Ben bunu daha önceleri haberlerde de izlemiştim. Aklım almayıp hayretler içerisinde kalmıştım. Ama adının Surface olduğunu bilmiyordum. Düşünüyorumda biz bunu kullansak bile heyy garson diye surfaceye bağırırız.Malum sesimizin de iletileceğini düşünmekten geri kalmayız
 
#5
Ben bunu daha önceleri haberlerde de izlemiştim. Aklım almayıp hayretler içerisinde kalmıştım. Ama adının Surface olduğunu bilmiyordum. Düşünüyorumda biz bunu kullansak bile heyy garson diye surfaceye bağırırız.Malum sesimizin de iletileceğini düşünmekten geri kalmayız
:) Evet Wish katılıyorum sana
:) prg nin açılması için bekleme tahammülü göstermeyiz inatla mausla tıklarız sonra pc kilitlendi diye
hayıflanırız yafsurface ta tıklayacak birşeyde yok :) yumrukla kırarız biz .
 
Üst