Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler nelerdir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 11 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler neler?


  Mevlid kelime manasıyla 'doğum zamanı' demektir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed'in doğduğu gece olması sebebiyle ön önemli gecelerden biridir.

  Peki Mevlid Kandilinde neler yapılmalı?

  Sadece mevlid kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur. İşte her kandil gecesinde yapılması gereken ibadetler: Kur"ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

  Peygamber Efendimiz sas'e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.Mevlid kandilinde bol bol Kaza ve nafile namazlar kılınmalıdır eğer varsa o geceye ait nakledilen namazlarıda kılabilirsiniz.

  Mevlid kandili gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah"ın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmek gerekmektedir.Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalıdır.

  mevlid-kandili-3.jpg
   
Yükleniyor...