Mevlid kandili ile ilgili hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 12 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Mevlid kandili ile ilgili hadisi şerifler
  mevlid-kandili-hadisleri-.jpeg

  Mevlid Kandili Hakkında Hadis-i Şerifler şöyledir;

  Enes (r.a)’den şöyle dediği rivayet olunmuştur: Bir bedevi Resûlullah (s.a.s)’e:

  – Kıyamet ne zaman kopacak? diye sordu. Efendimiz:
  – Kıyamet için ne hazırladın? buyurdu.
  – Allah ve Resûlünün sevgisini, dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber:
  – O halde sen, sevdiğin ile berabersin buyurdu.

  Hz. Enes'in rivayet ettiği bir hadiste Peygamberimiz: “Hiçbiriniz, ben kendisine babasından, çocuğundan ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça iman etmiş olmazsınız. buyurmuştur.

  Ebu Hureyre'den rivayet edilen benzer bir hadiste de Hz. Peygamber (s.a.s.): Allah'a yemin ederim ki, hiçbiriniz, ben kendisine babasından ve çocuğundan daha sevgili olmadıkça iman etmiş olmazsınız. buyurmuştur.

  Hz. Ömer r.a. bu hadisi işitince: ''Ya Resûlüllah, sen bana nefsimden başka her şeyden daha sevgilisin' dedi. Hz. Peygamber (s.a.s.) Ya Ömer nefsinden de sevgili olmalıyım” buyurunca; Hz. Ömer (r.a.), Nefsimden de diyerek durumu arz etti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.): Ya Ömer, işte şimdi oldu'' cevabını verdi.

  Enes (r.a.) Resulullah (a.s.)’ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Şu üç özellik kimde bulunursa o kişi, imanın zevkine ermiş olur. Allah ve Resulünü, her şeyden daha çok sevmek, sevdiği kimseyi sadece Allah için sevmek, Allah’ın kendisine iman nasip etmesinden sonra inançsızlığa düşmeyi, ateşe atılıyormuş gibi kötü görmek.”

  Ebu Hüreyre (r.a.), Hz. Peygamber (s.a.s.)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: Benim misâlimle sizin misâliniz, şu temsile benzer: Bir adam var ateş yakmış. Ateş etrafı aydınlatınca, pervaneler (gece kelebekleri) ve aydınlığı seven bir kısım hayvanlar bu ateşe kendilerini atmaya başlarlar. Adamcağız onları kurtarmaya (mâni olmaya) çalışır. Ancak hayvanlar galebe çalarak çoklukla ateşe atılırlar. Ben (tıpkı o adam gibi) ateşe düşmememiz için belinizden yakalıyorum, ancak siz ateşe ateşe koşuyorsunuz

  Hz. Ömer (r.a.) bu hadisi işitince: 'Ya Resûlüllah, sen bana nefsimden başka her şeyden daha sevgilisin'' dedi. Hz. Peygamber (s.a.s.) ''Ya Ömer nefsinden de sevgili olmalıyım” buyurunca; Hz. Ömer (r.a.), Nefsimden de diyerek durumu arz etti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.): “Ya Ömer, işte şimdi oldu' cevabını verdi.
   


Yükleniyor...