Meteorolojik Aletler

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 9 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Meteorolojik Aletler Nelerdir
  Meteorolojik Aletler Hakkında Bilgi

  Anemometre

  Anemometre, rüzgar/hava hızını ölçen alettir. Havalandırma sistemlerinde ve Meteoroloji istasyonlarında kullanılır. Yunanca'da rüzgar anlamına gelen anemos kelimesinden gelir. Tarihte bilinen ilk anemometre tanımını 1450 yılı civarında Leon Battista Alberti yapmıştır.

  [​IMG]

  Psikrometre
  Psikrometre (fr. psychrometre). Saykrometre. Meteorol. Kuru termometre'nin verileri ile sıvılı termometre'nin verilerini karşılaştırarak havanın nem durumunu saptamaya yarayan aygıt.

  [​IMG]

  Termometre
  Termometre, (Antik Yunanca'dan: thermos sıcaklık ve métron ölçü; eski dilde: mizanül-harâre) sıcaklığı ölçmek için kullanılan alet.

  Meteorolojide Celsius, Fahrenheit veya Kelvin gibi değişik ölçekler termometrelerde kullanılmaktadır. Gündelik kullanımdaki termometrelerin çoğu, değişen sıcaklık karşısında sıvıların hacim değiştirmesi mantığına dayanır. Bu cinsten en fazla kullanılan termometreler cıvalı termometrelerdir. Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler tercih edilir.

  [​IMG]

  Rüzgâr gülü
  Rüzgâr gülü, rüzgârın yönünü belirlemeye yarayan araç. İşlevsel olmanın yanı sıra süs olarak da kullanılır. En yaygın rüzgâr gülü, üzerinde ana yönlerin isimlerinin baş harfleri bulunan bir horoz simgesidir. Binaların tepesine yerleştirilerek bir mimari öğe olarak da kullanılır. Rüzgar gülünün yapım aşamaları da vardır.

  [​IMG]

  Meteoroloji uyduları
  Meteoroloji uyduları, (hava durumu uyduları) Dünyanın çevresindeki bulutların resimlerini çeken, sıcaklık ölçümleri yapan ve bu verileri Dünyadaki merkezlere gönderen uydulardır.

  [​IMG]

  Ravinsonde
  Ravinsonde (İngilizce: Rawinsonde) Radar veya radyo yön bulucu ile takip edilen, balona bağlı radyosonde cihazı ile ölçülen basınç, nispi nem, sıcaklık ve rüzgar gibi ölçümlenen meteorolojik elemanları içeren yüksek hava gözlemleri. Eğer radyosonde gözlemlerine yüksek seviye rüzgar gözlemleri eklenirse rawin gözlemleri elde edilir.

  [​IMG]

  Higrometre

  Higrometre havadaki nemi ölçmek için kullanılan bir araçtır. En basit higrometreler, birisinin haznesi devamlı ıslak tutulan iki termometreden oluşurlar. Islak olan haznenin etrafındaki sıvının buharlaşması, o termometrenin devamlı daha düşük sıcaklık göstermesini sağlar. Ancak donma noktasının altındaki sıcaklıklarda bu sistem çalışmamaktadır, ıslak termometrenin haznesinin etrafında ince bir buz tabakası oluşur ve sıcaklığın doğru olarak gösterilmesini engeller. Bu gibi durumlarda kuru olan termometre daha yüksek sıcaklıklar gösterebilir.

  [​IMG]