Mersin'in Geçmişinden Günümüze Değişimi

'Türkiyem' forumunda Züleyha tarafından 22 Kas 2017 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Mersin
  Başlıksız-1.jpg
  İçel ilinin merkezi.

  Akdeniz Bölgesi' nde, aynı adlı körfezin kıyısındaki bir düzlükte kurulmuş olan Mersin kenti, Türkiye'nin en önemli dış satım ve dış alım limanlarından biridir Yalnızca, yakın çevresinin değil, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin büyük bir kesiminin de ticaret kapısı durumundadır. Bu nedenle de Türkiye'de deniz trafiği bakımından, İstanbul ve İzmir limanlarından sonra üçüncü sıraya yükselmiştir.

  Tarihi

  Yakınında Yümüktepe gibi bir Tarihöncesi yerleşmesinin ve Pompeipolis kenti gibi bir Eskiçağ kentinin kalıntılarının bulunmasına karşın, Mersin kenti, Türkiye’nin çok yeni kentlerindendir. XVII. yy’ın ikinci yarısında yöreden geçen Evliya Çelebi, Mersinoğlu adlı bir köy bulunduğundan söz etmiştir. XIX. yy'ın ortalarına kadar bu köy, konargöçer bir Türkmen aşiretinin kışlağı olarak kullanılmış, 1855’ten sonra Adana ovasında tarımsal etkinliklerin artmasıyla ovanın başlıca iskelesi haline gelen kentin, yönetim açısından işlevi de hızla değişmiş,1852'de Tarsus'a bağlı bir nahiye (bucak) merkeziyken 1864’te kaza (ilçe) merkezi olmuştur. Adana ovasında üretimi gelişen pamuğu dış ülkelere gönderen önemli bir liman haline gelince, Avrupalı ticaret kuruluşlarının temsilciklerinin ve konsololuklarının açıldığı. uluslararası bir ticaret kentine dönüşen kent, 1886'da Mersin-Adana demiryolunun işletmeye açılmasıyla, XIX. yy'ın sonlarına doğru Çukurova'nın yanı sıraya bütün Adana vilayetinin, hatta Gülek boğazı sayesinde, Konya , Niğde ve Kayseri yörelerinin iskelesi haline gelmiş, 1888'de sancak merkezi olmuş, nüfusu da bu gelişmeye paralel artarak, 1890’da 9 000'e,
  1910'da 20 000'e yükselmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın Osmanlı lmparatorluğu’nun yenilgisiyle sonuçlanması Üstüne, 17 Aralık 191 8’de Fransızlar tarafından işgal edilen Mersin, 3 Ocak 1922’de işgalden kurtulmuştur.

  Günümüzde Mersin


  Cumhuriyet döneminin başlarında aynı ilin merkez olan (1924) Mersin, 1923’ te Mersin ve İçel illerinin birleştirilmesiyle İçel ilinin merkezi olmuş, cumhuriyet döneminin ilk nüfus sayımında nüfusu Tarsus’ un (İçel ilinin merkeziydi) nüfusunun gerisindeyken, sonraki sayımlarda Tarsus'u çok gerilerde bırakmıştır. 1954’te yapımına başlanan büyük limanın 1963’te tamamlanmasıyla ve sanayi etkinliklerinin çeşitlenmesiyle, ilk olarak 1970 sayımında nüfusu 100 000’i aşmıştır. Özellikle tarım ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayi tesislerinin gelişmesine ve büyük bir petrol rafinerisi kurulmasına (ATAŞ) paralel olarak, nüfusu yeniden hızla artmış ve 1990 sayımında 400 000’i aşarak, Türkiye kentleri arasında sekizinci,Akdeniz Bölgesi’nde de Adana'dan sonra ikinci büyük kent olmuştur.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Mersin'in Geçmişinden Günümüze
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,132