Mersin yanıyor

#1
MERSİN’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Kavakoluğu Köyü’nde dün çıkan ve saatte 70 kilometre hızla esen poyraz nedeniyle bir türlü kontrol altına alınamayan orman yangını devam ediyor. Yangın uydudan böyle görünüyor.Anız yakma nedeniyle çıkan yangın, dağdan denize doğru ilerliyor. Şimdiye kadar 4 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı, 39 kişinin de dumandan etkilendiği yangında 400 hektar ormanlık alan kül oldu. Yaklaşık bin hektorlık alanı etkileyen ve 9 köyün boşaltıldığı yangında 3 dozer yandı, bir dozer operatöründen haber alınamadı. Mersin Vali Vekili Ahmet Büyükçelik, poyrazın sürekli yön değiştirmesinin yangını kontrol altına alma çalışmalarını güçleştirdiğini söyledi.Gülnar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan polisler de ormanlık alanı kavuran yangına müdahale edilmesi için internet kafeler ve kahveleri dolaşarak vatandaşlardan yardım istedi. Polis, internet kafelerde oturup bilgisayar başında sohbet programlarında chat yapan gençlere, “Memleketinizde yangın var. Chat yapmayı bırakın yardıma koşun. Yarım saat vatandaşın evini boşaltmasına yardımcı olacaksınız. Sizin memleketiniz yanıyor, vatandaşın canı gidiyor hadi” diyerek söndürme ve kurtarma çalışmalarına katılmalarını istedi.Bu uyarı üzerine oturdukları masalardan kalkan gençler, sokakta bekleyen polis minibüslerine binerek kurtarma çalışmalarına katıldı. Bu sırada polis yolda bulunan tüm erkeklere de yardım çağrısında bulundu. Yardım istenen bir seyyar satıcı, karpuz yüklü tezgahını yanındaki çocuğuna bırakıp, “Belki bir iki can kurtarırız, mal kurtarırız” diyerek polis minibüsüne bindi.
Gökyüzünü kaplayan ve güneye esen rüzgarla denize doğru ilerleyen dumanın sahillerimize 70 kilometre uzaklıktaki KKTC’ye ulaştığı da öne sürüldü. KKTC’den Anamur ve Gülnar’daki yakınlarını telefonla arayan Mersinlilerin, dumanın KKTC üzerine kadar ulaştığını belirtip, herhangi bir zararın olup olmadığını sordukları belirtildi.
Alıntıdır
 
#2
çok üzücü bir haber, akşam tv de de izledim,ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum, emeğine sağlık HAZAN
 
#3
gerçekten bu bir afet insanlar çaresiz sadece yanan ormanda değil ormanda yaşayan ağaçlar doğa hayvanlar hepsi yandı :( can kaybıda var rabbim ölenlere rahmet eylesin :)
 
Üst