Mercan Dede hakkında kısa bilgi

#1

MERCAN DEDE

Mercan Dede (nam-ı diğer DJ Arkın Allen), doğuya özgü Sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla incelikli bir biçimde harmanlayarak, eski ile yeniyi, Doğu ile Batı'yı birleştirdiği bir müziğe imzasını atıyor.
Topluluğun kurucusu ve lideri Arkın Ilıcalı olarak 1966 yılında Türkiye'de dünyaya geldi. Ney, bendir, davul ve vokal sanatçısı olma yolunda müzik eğitimini geleneksel yollardan tasavvuf müzik ustalarından aldı. Öğretmenleri arasında Usta Nezih Uzel ve ney sanatçısı Ömer Erdoğdular sayılabilir. Ayrıca sanatçı, ebru sanatını öğrendiği büyük ney üstadı Niyazi Sayın'dan da fazlasıyla etkilendi.

Ebru sanatını eğitmen olarak Concordia Üniversitesi'nin Studio Arts programında devam ettiren Mercan Dede, 1998 yılında Kanada'ya göç etti. O yıldan bu yana değişik Sufi gruplar ile Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye'de müzik çalışmalarına devam eden sanatçı, The University of Saskatchewan'da Profesör David Kaplan ile Dünya Müziği üzerine çalıştı.

Mercan Dede Topluluğu, Dede'nin son on yıl içindeki kapsamlı müzik birikiminin bir sonucu olarak, 1997 yılında kuruldu. İlk albümleri "Sufi Dreams" gerek Kuzey Amerika, gerekse Avrupa'da yoğun bir ilgi gördü. Alman televizyonu Saarlandischer Rundfunk'un yapımcıları Sufi Müziği ile ilgili hazırladıkları belgeselde başrolü Mercan Dede'nin üstlenmesine karar verdiler ve belgeselin müziğinin de aynı sanatçı tarafından yapılmasını istediler. Belgesel 1999 Şubat'ında Alman televizyonunda yayınlandı ve büyük bir yankı uyandırdı.

Sanatçının ikinci albümü "Journeys of a Dervish", 1999 yılında yayınlandı. Mercan Dede'nin bir sonraki albümü "Seyahatname", 2001 yılında yayınlandı. Albüm reji ve koreografisini Beyhan Murphy'nin gerçekleştirdiği ve Modern Dans Tiyatrosu tarafından sergilenen Seyahatname 2001 adlı gösteri için bestelenen müziklerden oluşmakta.

Temmuz 2001'de dünyanın en önemli festivallerinden biri olarak kabul edilen Uluslararası Montreal Jazz Festivali'nin General Motors Big Event gecesinde, 'Doğu ile Batı Buluşuyor' başlıklı konserde, Burhan Öçal ve Jamaaladeen Tacuma ile Mercan Dede Trio olarak 100.000 kişiyi aşan bir izleyici karşısına çıktı. 2002'de çıkardığı "Nar" albümünde klasik Türk müziğinin önemli isimleriyle çalışan Mercan Dede, bu albümle daha önceki albümlerine göre çok daha büyük kitlelere ulaştı.

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#2
Bundan yıllar önce Mercan Dede söyleşi için Selçuk Üniversitesine gelecek dediler doğruyu söylemek gerekirse karşıma saçlı sakallı, yaşlı başlı baya bir kilolu sanat musikisi ile uğraşan biri çıkacak sanmıştım cahillik işe :oops: bilmiyorsun araştırmıyorsun ki ilk kez duymuşum adını... Adı bana böyle bir insanı çağrıştırmıştı şok olmuştum kendisini görünce
 
#3
Gectigimiz günlerde Alman Radyosunda tanitimini dinlemis bende arastirmistim kimdir Mercan Dede diye.
Daha önce hic dinlememistim.

Klarnetin sesinden sonra en cok hosuma giden enstrüman Ney dir.

Seni ister istemez sakinlestirip hayal dünyana iten harika bir tınısı var.

Bugün tanitima agirlik verdin bakiyorum Ezlem,

iyide oldu bizde söyle bi oturup zevkle izleyelim.
 
#4
Biyografisini okudugumda çok üzüldüm adam dünyada nam yapmış meşhur bir müzisyen ama türkiyede adını bilen bile parmakla gözterilecek kadar az....:(
 
#6
çok az kişinin bildiği muhteşem ney çalmasıylagerçek bir virtiözdür ama biz hep boyalı basındakileri yanırız gerçek sanatçıları pek bilmeyiz paylaşıma tşkkkkkkkkk
 
#8
Ney sesi her zaman beni büyülemistir.. Huzur verir.. İlk kez 2002 yılında bir söyleşide rastlamıştım ve albümünü almıştım.

Cossack hatırlamıyor sanırım, Vefaname adlı bir mp3 ünü kendisine göndermistim...

Şuan yine dinlerken içime huzur doldu

Çok harika bir tanıtım, ellerinize saglık Ezlem :) :) :f58: :)
 
#9
Mercan Dede (nam-ı diğer DJ Arkın Allen),
böyle genç bir müzisyen ve bu kadar güzel bir müzik.Bende adını ilk defa duydum.Keyifle dinledim. Emeğine sağlık EZLEM Başarılı bir müzisyeni bizlere tanıttığın için tşk ler
 
#13
Ruhumuzun derinlerine işliyor ney sesi...
Çal ney, çal anlattır içimizdekileri..
Rabbin huzurundaki sadelik gibi ess.....
Gönüllerimizin kirleri arınıyor sanki....
İnsanın içindeki kötülükler ayyuka çıkıyor..
Utandırıyor beni....
Kendımden, yaradanımın, kainatından....
Ellerim kilitlendı...
Gönlüm kilitlendi...
Lütfen dinleyin bir iki dakika bu müziği...
Gönülleriniz huzur dolsun..
Anlık da olsa unuttuğunuz rabbimize tövbelerinizi dile getirin...


Ellerine sağlık Ezlem, tek kelimeyle BRAVO
 
Üst