Memura Hızlı Zam Geliyor.

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 23 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Memura mayıs ayı zammı 2012
  Memurun 15 Ocakta alması gereken 2012 zammının daha fazla gecikmemesi için Meclisteki Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu tasarısına özel bir "hızlandırma" maddesi kondu.

  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda tasarıya eklenen yeni madde pazarlık masasının kurulmasından zammın netleşmesine kadar olan tüm süreci bu yıl için kısaltıyor.
  Mevcut tasarı, pazarlık masasına oturacak sendikacıların listesinin sunulması için sendikalara 15 günlük süre veriyor. Sendikalar 1 hafta içinde de zam tekliflerini iletecekler.
  Bu sürecin ardından toplu pazarlık masasında geçecek süre ise 1 ay. Uzlaşmazlık halinde Hakem Kuruluna başvuru için 3 gün, kurulun toplanması için 5 gün, kararını vermesi için de 5 gün gerekiyor.Dolayısıyla yasa 1 Nisanda yürürlüğe girse dahi, zam ancak 15 Hazirana yetişiyor.

  Memurlar hızlı zam farkını ne zaman alacak?

  Tasarıya eklenen maddeyle bu sürelerin bu yıl için uygulanmayacağı hükme bağlandı. Yapılan hesaplamalara göre tasarı 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girecek. Sendikalar listeleri aynı gün, tekliflerini ise 2-3 gün içerisinde hükümete sunacak. Teklifler birbirine yakınsa ve uzlaşma ihtimali varsa nisan sonuna kadar masadan zam kararı çıkacak. Karşılıklı tekliflerin uç noktalarda olması halinde süreç hemen kesilip Hakem Kuruluna havale edilecek. Oradaki 13 günlük süre kısaltılarak mayıs ayı başında zam netleşecek, 15 Mayısta da zamlar ve farklar memura ödenecek
   
Yükleniyor...