Meleklerin Konuştuğu Dil Hangisi?

'Dini Bilgiler' forumunda DiScOvErEr tarafından 12 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Melekler hangi dilde konuşurlar, bizi nasıl anlarlar?

  Melekler nurdan yaratılmıştır. Nur ise ayn-ı şuurdur. Bir anda nurlu varlıklarıyla pek çok yerlerde bulunabildikleri gibi, aynı anda pek çok dillerle konuşmaları da söz konusudur.

  Nitekim, Hz. Cebrail (as) bir anda hem arşın altında Allaha secde ederken, aynı anda Dihye suretinde Hz. Peygamber (a.s.m)in meclisinde bulunuyordu. Keza, Hz. Cebrail (as) Hz. Musa (as)a Tevratı İbranice, Hz. İsa (as)a İncili Süryanice, Hz. Muhammed (asv)a Kuranı Arapça indirmiştir.

  Demek ki bütün bu dilleri biliyordu ve farklı dil konuşan farklı peygamberlerle konuşuyordu.

  Ruhumuz, göz penceresinden bütün renkleri görüp ayırıyor, kulak alıcısından bütün sesleri fark edebiliyor. Sadece bir rengi ve sadece bir sesi değil, bütün renkleri ve sesleri tanıyor. Ruhumuza bu özelliği veren Allah'ın, ruhani varlıklardan olan meleklere de bütün dilleri, hareketleri, konuşmaları ve manalarını bilecek bir özellik vermesi Onun hikmetindedir.

  Nitekim, kamera, teyp gibi kayıt cihazları ve hafızamız hiç bir alet, mürekkep, kağıt gibi malzemeler olmadan her şeyi nasıl kaydediyorsa, Allahın görevli memurları olan melekler de her şeyi aynıyla kaydeder, bilir ve anlar.

  Ayrıca, rüyamızda gördüğümüz ve dilini bilmediğimiz bir kimseyle konuşmakta hiçbir zorluk çekmeyiz. Rüya gibi bir alemde bizlere bu özelliği veren Allah, ruhani varlıkları olan meleklerine de her şeyi anlayacak ve her şeye uygun ilhamı verecek bir özellik vermiştir.

  Demek ki, meleklerin dil problemi yoktur. Kendilerine hangi görev verilirse onu yaparlar.
  Alıntıdır:
   


Yükleniyor...