Mekke'de Osmanlı’nın son mirası yıkılıyor!

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 7 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Osmanlı’nın son mirası da yıkılıyor

  Mekke de Osmanlının son mirası yıkılıyor.. Mekke’de bulunan Umm Al-Qura Üniversitesinin geliştirdiği Kâbe’yi genişletme projesi Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından kabul edildi. Projeye göre Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a hazırlatılan ve 1590 yılında Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Osmanlı revakları ve kubbeleri de alanın 20 metre genişlemesi dolayısıyla yıkılmak zorunda kalacak.


  Daha önce de Kâbe’nin genişletilme projeleri kapsamında yıkılması gündeme gelen revak ve kubbelerin kaderini dönemin Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal devreye girerek kurtarmıştı.

  [​IMG]
  Osmanlı Revakları

  Uzmanlar ise tahta kemerleri taş vetuğlayla çevrilerek üzerine 500 küçük kubbe yapılan Osmanlı revaklarının yıkılacak olması konusunda ikiye bölündüler. ‘Osmanlı mirası mı yok ediliyor yoksa proje bir mecburiyet mi konusunda fikir ayrılığına düşen uzmanlara göre Ecyad Kalesi’nden sonra kalan son Osmanlı izini de silme amacını taşıyor. Kabe’nin hemen yanındaki Kale de birkaç yıl önce yıkılıp yerine otel yapılmıştı.

  (vatan)
   


Yükleniyor...