Medine çiçeği nedir faydaları nelerdir?

Züleyha

Yönetici
Medine çiçeği nedir faydaları nelerdir.jpg


Medine çiçeği nedir faydaları nelerdir?


Acı bir tadı olan Medine çiçeği stresli zamanların en büyük yardımcısı. Rahatlamayı sağladığı ve kaygıyı azalttığı için sınav zamanlarında da kullanılabilir.

NEREDEN GELİYOR?
Ispanakgiller familyasından olan Medine çiçeğinin anayurdu Amazon’dur. Ancak Amerika merkez olmak üzere Avustralya’ya kadar dünyanın birçok yerinde yetişir. Bitkinin toz şekline getirilmiş kökleri bitkilerle tedavi yöntemi olan fitoterapide kullanılır.

Medine çiçeği nedir faydaları neler?
Amerika’da yaşayan Hintliler bu bitkinin her şeyi iyileştirebileceğine inanıyor. Adaptojen bir bitki olan Medine çiçeği, bedenin maruz kaldığı farklı streslere karşı adapte olma kapasitesini artırır ve ağrıları yatıştırır. Kas gevşetici etkisi sayesinde Medine çiçeği, kişiyi uyutmadan kas ve sinirleri gevşetir. Sabahları zihin açıklığı sağlar. Hafızayı uyarır ve konsantrasyonu güçlendirir. Ayrıca cilde ve saçlara da iyi gelir.


İÇERİĞİNDE NELER VAR?
A, E ve B grubu vitaminler, selenyum gibi mineraller, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum, germanyum, fitosteroller, aminoasitler (proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biri olan triptofan içerir ve bu, rahatlamayı, neşeli olmayı sağlayan serotonini etkiler, uykuyu düzenleyici melatoninin üretimini de sağlar) ve cildi rahatlatıcı, iyileştirici etkileri olan allantoinler içerir.

NASIL KULLANMALI?
Kişinin önemli bir stres yaşaması durumunda, üç hafta boyunca günde beş-sekiz kapsül tüketmesi önerilir. Toz şeklinde tüketilecekse, ilk üç gün, sabah-öğle-akşam olmak üzere üç çay kaşığı, sonrasında ise sabah ve akşam iki çay kaşığı alınır. Bir içeceğe karıştırarak tüketmek isterseniz, greyfurtu tercih edebilirsiniz veya yoğurda karıştırarak akşamları tüketebilirsiniz. Bu sayede tadındaki acılığı hissetmezsiniz.

KİMLER KULLANMALI?
Rahatlamanızı sağlayan Medine çiçeği, kendini psikolojik ve fiziksel olarak yorgun hisseden herkes için uygun. Sınav döneminde veya işe alım
görüşmelerinden önce kullanılabilir. Profesyonel sporcular ve spor yapan diğer kişiler için de önerilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
Hiçbir sakıncası yok. Ancak emziren anneler tükettiğinde sütte acı bir tat oluşabilir.
 
Üst