Meclis’te pantolon hâlâ yasak

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 30 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. Mecliste Pantolon yasağı
    Meclis’te pantolon hâlâ yasak

Şafak Pavey’in Meclis İçtüzüğü nedeniyle Genel Kurul salonuna etek ile gelmesi, Genel Kurul’daki pantolon yasağının kalkmasına yönelik tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Geçirdiği kaza sonucu protez kol ve bacak takmak zorunda kalan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in Meclis İçtüzüğü nedeniyle,Genel Kurul salonuna etek ile gelmesi, Genel Kurul'daki pantolon yasağının kalkmasına yönelik tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Geçirdiği kaza sonucu protez kol ve bacak takmak zorunda kalan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in Meclis İçtüzüğü nedeniyle Genel Kurul salonuna etek ile gelmesi, Genel Kurul'daki pantolon yasağının kalkmasına yönelik tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Pavey, “Protezimin görünmesi beni hiç rahatsız etmiyor” derken; Meclis yetkilileri böyle bir durumla ilk kez karşılaşıldığını, ancak başvuru yapılması halinde Meclis Başkanlık Divanı’nın konuyu değerlendirebileceğini ifade etti.

Meclis’in önceki gün gerçekleşen açılış gününde dikkat çeken isimlerden biri CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey oldu. Pavey, Genel Kurul’a tekerlekli sandalye ile geldi. Meclis İçtüzüğü’nde pantolan yasak olduğu için etek giyen Pavey’in bu nedenle protezi açıkta kaldı. Pavey, “Protezimin görünmesi beni hiç rahatsız etmiyor. Böyle bir meseleyi sorun etmiyorum” dedi. Pavey, “İçtüzük değişikliği talebiniz olur mu” sorusuna ise, “Hayır böyle bir talebim yok. Birleşmiş Milletler’deki görevim sırasında kot pantalon da giydim etek de. Bacağımı göstermemek gibi bir derdim yok” yanıtını verdi.

Meclis Başkanlığı yetkilileri ise, İçtüzük’teki kıyafet hükmünü anımsatarak, Pavey’in durumuyla ilkkez karşılaşıldığını, engelli bir milletvekilinin başvuru yapması durumunda Meclis Başkanlık Divanı’nın konuyu değerlendirip, mutlaka bir çözüm ortaya koyabileceğine dikkat çekti.

Meclis’te ilk olarak 2002 yılında pantolon yasağının kaldırılması tartışıldı ancak sonuç alınamadı. Pantolon izni için, 6 Nisan 2011 tarihinde Meclis Başkanlığı’na verilen değişiklik teklifi ise kadük kaldı.

Yükleniyor...