Masa Servisi
Herkesin zaman zaman misafir ağırlarken sofra hazırlamada bazı bilinmeyenleri olmuştur. Bunların başında, bazı basit servislerin nasıl dizildiği gelmekte.

Aşağıdaki şekillerde temel servisten başlayacağız ve sonraki servisleri hep buna göre eklenecek yada çıkarılacak diye yorumlayacağız.Spagetti için hazırlanan serviste temel servise ilave olarak ekmek tabağı ve kaşar rendesi, eksik olarak da yemek bıçağı vardır. Ayrıca çatal sağ tarafa konur.
A la kart servisinde su ve şarap için ayaklı iki bardak konur. Ekmek tabağı ve ekmek bıçağı ilave edilir.Omlet servisinde bıçak şart olmamakla birlikte ekmek tabağı ilave edilir ve ayaklı bir tek bardak verilir.Sahanda yumurta için tatlı çatalı, tatlı bıçağı ve tatlı kaşığı koyulur. Ekmek tabağı ilave edilir. Yemek çatalı ve yemek bıçağı kaldırılır.

Midye servisinde, el yıkamak için limonlu suyla dolu el tası, ekmek tabağı, kemik tabağı ilave edilir. Balık çatalı, balık bıçağı ve tatlı kaşığı koyulur. Yemek çatalı ve yemek bıçağı koyulmaz.


Deniz ürünlerinin sunulduğu bir sofranın servisinde yemek çatalı ve yemek bıçağı koyulmaz. Bunlar yerine balık çatalı, yoksa tatlı çatalı ve çay kaşığı koyulur.

Sırasıyla çorba, balık, et, tatlı verilecek bir sofra servisinde su için ayrı, kırmızı şarap için ayrı ve beyaz şarap için ayrı ayaklı bardak koyulur. Bardakları diğer bölümde tanıyabilirsiniz. Yemek çatalı ve yemek bıçağının yanına; balık çatalı, balık bıçağı, çorba kaşığı, tatlı çatalı ve tatlı kaşığı ilave edilir. Ayrıca ekmek tabağı da unutulmamalıdır.Sırasıyla soğuk, çorba, et ve tatlı verilecek bir sofra servisinde yine su, kırmızı şarap ve beyaz şarap için ayrı ayrı bardakları konur. Yemek çatalı ve yemek bıçağına ilaveten, çorba kaşığı, tatlı kaşığı, tatlı bıçağı ve tatlı çatalı konur. Ekmek tabağı yine ilave edilir.

 
Üst