Maria Montessori hayatı, kimdir

'Biyografi' forumunda Elfida tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Maria Montessori Kimdir

  Maria Montessorinin hayatı

  Maria Montessori 1870 İtalya doğumludur. Tıp fakültesini İtalya'nın ilk kadın doktoru ünvanıyla tamamlamış ve montessori metodunun kurucusudur.

  Montessori kadın hakları için mücadele etmiştir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olarak üniversiteden mezun olduktan sonra asistan doktor olarak atandığı Roma Psikiyatr kliniğinde zekâ özürlü çocuklarla çalışmıştır.
  [​IMG]
  1899 yılında ise Roma’da zekâ geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okulunda yöneticilik yapmıştır. 1907 yılından itibaren dünyanın birçok ülkesinde Montessori metodu hakkında çalışmalar yürütmeye devam eder. 1922’de İtalya’da okul müfettişi olarak atanır. Fakat 1934’de Mussolini faşizmine muhalefetten dolayı İtalya’dan ayrılmaya zorlanır ve Barselona’ya gider. 1936’da İspanya Savaşı sırasında İngiliz gemisiyle kurtarılır. Aynı yıl evini Hollanda Laren’e taşır.

  1940, 1950 ve 1951’de Nobel Ödüllerine aday gösterilir. 1952’de Noordwijk Zee de Dutch sahilindeki bir köyde arkadaşlarının sahip olduğu bir evin bahçesinde otururken beyin kanamasından ölür. Her zaman öldüğü yere gömülmek istediği için Hollanda'da Noordwijk Katolik Mezarlığına gömülür.
   


Yükleniyor...