Mantar Parkeler hakkında bilgi

#1
Mantar Parkeler
Mantar Parkeler Diğer Parkelerle Karşılaştırıldığında Evinizde Isı Ve Ses Yalıtım Özellikleriyle Fark Yaratıyor...Estetik, bakımı kolay, ses emici, anti alerjik, elastik ve doğal olan bu ürünleriyle manter parkeler, uzun yıllar kullanım olanağı sunuyor.

Mantar parkeler diğer parkelerle karşılaştırıldığında ısı ve ses yalıtım özellikleriyle açık ara fark yaratır. Estetik, bakımı kolay, ses emici, anti alerjik, elastik ve doğal olan bu ürünler dayanıklılığıyla da uzun yıllar kullanım olanağı sunar.

Mantar Nedir ?

Mantar, modern teknolojinin bile alternatifini üretemediği ekolojik bir malzemedir. Tamamıyla doğal olan bu ürün, tek bir ağaç kesilmeden elde edilir. Bu özelliği mantarı gerçek bir çevre dostu ürün haline getirir. Mantar milyonlarca mantar hücresinden oluşur.

Her hücre, birer ses ve termal yalıtıcı olarak görev yaptığı gibi küçük bir amortisör işlevi de görür. Yaya trafiği ne kadar yoğun ya da üzerine uygulanan basınç ne şekilde olursa olsun, mantar orijinal şeklini yeniden kazanarak esnekliğini daima korur.

Mantarın Doğal Özellikleri Nelerdir ?

Mantar, mantar meşesinin kabuklarından elde edilir. Yenilenebilir ve uzun ömürlü bir hammadde kaynağı olması, doğal kaynakların korunmasına yönelik talebin arttığı günümüzde mantarı daha da ideal bir malzeme haline getirmiştir. Mantar meşesinden elde edilecek ilk mantar kabuğu ancak 25–30 yıllık ağaçtan budanır. Çünkü ancak bu süreden sonra ağaç tamamıyla yetişkin olarak nitelendirilir.

Kabukların katmanlar halinde soyulma işlemi yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenekle elle yapılır. Bu işlem esnasında budanan ağaç zarar görmediği gibi soyulan kabuklar her bir budama sonrasında tamamıyla yeniden büyüyerek çok daha pürüzsüz bir dokuya kavuşur. Budama işlemi her 9 yılda bir yapılırken, mantar meşesinin ömrü 150–200 yıldır.

Bu nedenle her bir mantar meşesi, yaşam süresi boyunca maksimum 20 defa güvenle budanabilir. Bu açıdan da gerçek bir tükenmez doğal kaynaktır. Mantarın yerini tutacak benzeri bir sentetik materyal yoktur. Mantarın yapısı petek dokusuna çok benzer ve her cm2’si 40 milyon hücreden oluşur. Hücreler gibi bu hücreler arasındaki boşluklar da havaya benzer gaz bir karışımla doludur

Mantar Nasıl Elde Edilir ?

Bu denli olumlu özelliğinden ötürü sıkça tercih edilen mantar parkelere ilişkin en merak edilen konu nasıl elde edildiği noktasında birleşir. Mantar kabuğu Akdeniz ormanlarında yetişen mantar meşesinden elde edilir. Mantar meşesi sadece Batı Akdeniz’de; İspanya (Basin), Portekiz, Fransa, İtalya, Moroko, Cezayir ve Tunus olmak üzere 7 ülkede bulunur.

İdeal yetişme ortamı deniz seviyesinden 100-300m yükseklikte, yıllık yağış miktarının 400/800mm olduğu ve sıcaklık değerlerinin 50 derecenin altına düşmediği yerlerdir. Dünya genelinde mantar ağaçlarının %30’u Portekiz’de bulunur.

Dünya genelindeki mantar meşesi üretiminin %51’den fazlasına sahip olan Portekiz, dünya üretiminin de %75’e yakınını işlemektedir. Bu açıdan Portekiz üretici olduğu kadar hammadde olarak da diğer ülkelerden mantar ithal etmektedir. Mantar, her on yılda bir kabuğun ağaçtan soyulmasıyla elde edilir. Bu özelliği mantar parkeleri çevre dostu ürünler haline getirir. Çünkü mantar elde ediliş şekliyle ormanların kesilmesini önler.Neden Mantar Parke ?

Mantarın sayılan bu eşsiz yapısal özellikleriyle zemin malzemesi olarak kullanımda birçok avantajı da beraberinde getirir:

Dayanıklılık:

Mantarın eşsiz yapısal özelliklerinden ötürü dayanıklılığı oldukça yüksektir. İnce, yüksek topuk ve mobilya ayaklarından kaynaklanan yoğun basınca karşı dayanımı yüksek olup, ilk günkü görüntülerini de uzun yıllar korur.

Ses Yalıtımı:

Mantar içyapısı gereği sesi kesen bir özelliğe sahiptir. Hücre içine hapsettiği sesi dışarı yansıtmazken, mekanlar arası ses geçişini de büyük ölçüde azaltır. Ses yalıtım özelliği açısından mantar parkenin evdeki huzur ortamına katkısı büyüktür.

Isı Yalıtımı:

Bu parkelerin benzerlerine üstünlük sağlayan bir diğer avantajı ise ısı yalıtım özelliğidir. Mantar parke doğal ısı yalıtım özelliği ile üzerinde çıplak ayak bile rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir zemin sunar.

Konfor:

Mantar parkenin benzersiz özelliklerinden bir diğeri ise sağladığı konfordur. Amortisör özelliğiyle basış rahatlığı sağladığı gibi şeklini de uzun yıllar koruyarak deforme olmaz.


Sağlık Dostu:

Mantar parkelerde kullanılan yüzey cilaları kir, mikrop ve mantar oluşumunu önleyen özelliktedir. Mekanlarda hijyenik ve sağlıklı bir ortam yaratır. Tamamıyla doğal bir ürün olması nedeniyle mikro fiberleri ne dışarıya verir ne de içine hapseder. Bu açıdan iç mekan hava kalitesine olumlu katkı sağlar.

Bakım Kolaylığı:

Mantar parkelerin bakımı da oldukça kolaydır. Yüzey cilalarında uzmanlaşmış firmaların kaliteli ürünleriyle yapılacak düzenli bakım uygulamaları mantar parkelerin ilk günkü görünümlerini uzun yıllar korumasını sağlar.

Çevre Dostu:

Mantar parkeler ağaçların canlı kalmasını sağladıklarından çevre dostu ürünlerdir. Tamamıyla ekolojik olan bu materyaller zeminlerde çevre dostu çözümler sunar. Çevre duyarlılığının arttığı günümüzde doğal kaynakların korunması ve çevreye saygı kapsamında mantar parkeler gerçek bir çevre dostudur.

Mantar Parke Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Uzun süreli güzel bir görünüm öncelikle kaliteli bir zemin kaplaması satın almakla başlar. Bundan sonraki aşama ise bu zeminlerin uygun ve sürekli bakımlarının yapılmasıdır.

Mantar parkelerin ömrünü bazı önlemler alarak daha da uzatabilirsiniz:

• Adeta bir zımpara kağıdı gibi zeminin çizilmesine neden olan kir ve toz zerreciklerinin oluşumunu önlemek için düzenli vakumlama ve süpürme işlemi uygulanmalıdır.

• Temizlik esnasında önerilen temizlik ve bakım malzemeleri kullanılmalıdır. Islak bakım tamamıyla yasaktır.

• Dökülen sıvılar anında silinmelidir.

• Kapı girişleri ve mutfak önlerinde paspas kullanılmalıdır. Kauçuk altlı veya hava geçirmeyen paspaslar kullanılmamalıdır.

• Mutfakta ocak ya da evye önü gibi yoğun olarak çalışılan yerlerde kilim veya paspas kullanılmalıdır. Böylelikle bölgesel aşınmaların önüne geçilebilir.

• Mobilya ayaklarına uygun koruyucular yerleştirilmelidir.

• Özellikle ofislerde kullanılan tekerlekli koltukların altına koruyucu bir altlık yerleştirilmelidir.

• Mekan içinde 50% oranında nem sağlanmalı, gerekli koşullarda nem oranı arttırılmalıdır.

• Belli aralıklarla zemindeki aşınma izleri kontrol edilmelidir.

• Ağırlık dağılımı oyuk ve zedelenmeleri önlemede ana unsurdur. Bu hususa dikkat edilmelidir.

• Mantar organik pigmentler içerir. Diğer ahşap ürünlerde olduğu gibi mantarın da rengi solar. Bu nedenle direkt güneş ışığıyla temasından kaçınılması gerekir. Mümkün olan her yerde kumaş ya da benzeri sistemlerle yoğun güneş ışığının mantarla teması önlenmelidir. Mantar solduğunda sarımtırak bir renk alır.

• Ahşap zemin sistemleri ısı ve nem oranlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak çekme ve genişleme yapar. Mevcut çevreyi, 50% seviyelerindeki uygun ısı ve bağıl nem oranını koruyarak, zeminin normal daralma ve genişlemeden kaynaklanan görünür etkileri en az seviyeye indirebilir.

Mantarın estetik ve dayanıklılık özellikleri yüzyıllardan beri bilinmektedir. Bu özelliklerine istinaden eğer farklı veya aktif bir mekan yaratmak istiyorsanız. Zeminde mantar parke kullanımı uygun bir tercih olacaktır. Mantarın doğal güzelliği ve dikkat çeken zarafetinin yanı sıra makul fiyat özellikleri kullanım oranını gün geçtikçe arttırmaktadır.
 
#5
Islak bakımın yasak olması ve kullanılan tüm eşyaların altına koruyucu altlık yerleştirilmesi kullanım açısından bana pek uymadı.Her nekadar diğer parkelerde de bu özellik olsada mantar parkeler daha bir hassas görünüyor.Ama görünüm ve estetik olarak güzel tasarım teşekkürler.
 
#7
Görünüm açısından şık ama sanırım kullanımı dikkat istiyor çocuklu evlere göre hiç değil yani
birgün kendi evim olursa dikkate alacağım Ezlemcim teşekkürler
 
#8
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Ezlem. Ev tadilattan geçecek. :( Offff yaaaa. nasıl olacaksa.Mantar parke mi yaptırsam dedim ama yok yok bana göre değil.
 
#9
Kullanımı zor olan şeylerin görünüşü harika da olsa her zaman uzak durmuşumdur..

Çünkü ben sorunsuz şeyleri severim. Çok zengin olursam düşünebilirim

Paylaşım için teşekkürler, ellerinize saglık Ezlem
 
#10
Gösterisi güzel olsada bana göre degil yalniz,ben almim alanada mani olmim yinede bu mantar parkeler hakkinda fikrimiz oldu ,yaptiracak olanlar güle güle kullansinlar tesekkürler Ezlemim:f58:
 
#11
Bende yerleri değiştirmeyi düşünüyorum ama bana çok dayanıklı olması gerekiyor 2 sende bir yer değişitirp durmıyayım benim eşyalar hiç yerinde durmazlarda o yüzden çizilmeyen yırtılmayan yani bana dayanıklı olması gerekiyor

emeğine sağlık Ezlem
 
#12
mantar parke

;) : ;) :İlk defa duydum gördüm çok ilgimi çekti ama bende arkadaslarima katılıyorum kullanısı zor olsa gerek anlatımlardan onu anladım bebek olan evlere olmaz çünkü bebeklerin ne yapacagı hiç belli olmaz tskrlr bilgilendirdiğiniz için isallah bir gün zengin olurum yaptırırım ama çocuklu arkadaslarımın gelmesi yasak
 
Üst