Mantar hakkında

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu 1. Mantar,kanserin yanı sıra astım, romatizma ve kalp hastalıklarına da yatkınlığı azaltır.
  [​IMG]
  Selenyum ve potasyum zengini başta göğüs olmak üzere pek çok kansere karşı koruduğunu ve zengin bir içeriğe sahip olduğu söyleniyor..
  Hafıza için birebir
  Günde 1 kase mantar tüketiminin migren ağrılarını da azalttığı, çinkodan zengin olan mantarın, bağışıklık sistemini güçlendirme, yara iyileştirme ve sağlıklı hücre bölünmesi gibi etkileri olduğunu uzmanlarca vurgulanıyor:

  “Niasinden zengin olan mantar türlerinin Alzheimer ve yaşa bağlı bilişsel becerilerin azalmasını önlediği, ve güçlü bir antioksidan olduğu çalışmalarla kanıtlandı.”

  Piknik alandakilerine dikkat!
  Türkiye’de 115 mantar cinsi ve 280 mantar türü bulunuyor. Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, yenilebilen mantarlar olan cüce kız, horoz ve kalıncanın doğal ortamında bulunan insanlar tarafından tanınıp ayırt edilebildiğini söylüyor:
  “Ancak zehirlenmeler genellikle mantarı tanımayan, mantar yeme alışkanlığı olmayan ve mantar yetişen ortamlara göçler sonucunda taşınan ailelerde ya da piknik yapanlarda oluyor.”

  Turşusu da tehlikeli
  Zehirlenmeler çoğu zaman, yağmur mevsimi sonrasında çocukların doğada buldukları zehirli çiğ mantarları yemesi, ailelerin zehirli mantarları toplayıp pişirmesi gibi nedenlerle aniden ortaya çıktığını söyleyen Gökhan Günaydın, “Bunların yanında zehirli mantarlardan yapılan turşular nedeniyle de aylar sonra dahi zehirlenmeler olabiliyor” dedi.
    2. Cevap: Mantar hakkında

  ben çok severim mantarı hafızayada iyi geliyormuş şimdi daha çok yiycem unutkanlığım meşhurdur;)
    3. Cevap: Mantar hakkında

  Yaw benim sevmediğim yiyecekler bu kadar faydalı olmak zorunda mı :f106:
    4. Cevap: Mantar hakkında

  Çok severek tüketirim mantarı evimizdede neredeyse hiç eksik olmaz. Ama bazı faydalarını bende bilmiyordum ilgiler için teşekkürler Yarenim.
    5. Cevap: Mantar hakkında

  Araştırana dek bende bu kadar faydalı bir besin maddesi olduğunu biliyordum.Satın alırken dikkat edip ona göre tüketmekte fayda var.
  Bu arada Ezlem çok geçmiş olsun seni yeniden görmek güzel hoşgeldin..
    6. Cevap: Mantar hakkında

  İlgine çok ama çok Teşekkür ederim canım h.buldum daha tehlikeyi atlatamadık doğrusu doktorlarda pek olumlu bir şey söylemiyor.:(Şuan beklemekten başkada elimizden birşey gelmiyor..Rabbim inşallah en kısa zamanda şifasını verir.:)Şuan aranızda pek bulunamasamda şuna inanınki yüreğim forumdasla ve sizlerle..:f63:
    7. Cevap: Mantar hakkında

  Amin canım Rabbim hayırlısını verir inşallah..Kısa zamanda sağlığına kavuşmasını dilerim.İlk duyduğum anda çok üzüldüm tekrar geçmiş olsun..:(
   


Yükleniyor...