Mancınık Nedir Nasıl Yapılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 24 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Mancınık Nedir,Mancınık Nasıl Yapılır,Mancınık Nedir, Mancınık Ne Demek,Mancınık yapımı,resimli mancılık yapımı


  Mancınık Nedir Nasıl Yapılır
  MANCINIK
  Eskiden kullanılan bir savaş aracı olan mancınık günümüzde genellikle bir oyuncak olarak düşünülen, ama tehlikeli bir silah da olabilen sapan ile aynı ilkeye, gerilme kuvvetine dayalı olarak çalışır. Basit bir sapan, çatallı bir sopanın çatal uçları arasına esnek bir lastik bağlanarak yapılır. Arasına koyulan bir taşla birlikte gerilen lastik, serbest bırakılınca boşalır ve taşı büyük bir hızla ileri fırlatır. Sapanla oynarken insan ya da hayvanların hedef alınması ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme yol açabilir.


  Mancınık Yapımı


  [​IMG]

  Karşı ağırlıklar, kol yere doğru çekilir ve yerde bir iğne ile yapılan maksimum yükseklik yükseltilir.Sapan açılı pin üzerine yerleştirilir.


  [​IMG]

  Aks yerine iki destek konulur.Merkezde olacak şekilde tutturmak gerekir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sapan dizgenin dişlileri yıpratmasını önlemek için ucunda dikilir. Sapan kese pijama eski bir çift yapılır. Bir çentik dışında her iki tarafın alınmıştır ve yuvarlak bir şekil vermek koşulu ile dikilmektedir.

  [​IMG]

  Açılı pinler ayarlamalar büyük artış ya da etkinlik azalması neden olabilir. Sallanan sapan ark tanjant 45 derece olduğunda Optimal, sapan bir ucunu bu pin doğru kayıyor. Bir pin göz kanca açılı pin kol indirilir hemen altında bulunan aracılığıyla yerleştirilir. Bir emniyet mekanizması gibi çalışır ve iki eliyle yük ve sapan pozisyon boşaltır. Iki alt göz kancaları sadece herhangi bir ekstra dize çalışan parçaların açık tutmak için vardır.

  [​IMG]

  Bu hazır modunda güvenlik mekanizmasıdır. Çatal pim aşağı kolu tutar. Iplik pin bir mesafeden bağlı pin çekme için kullanılır .

  netten alıntı