maliki mezhebi özellikleri

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 22 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Maliki mezhebi özellikleri

  Mâlikî mezhebi, “dört mezhep” adıyla bilinen sünnî fıkıh ekollerinin kronolojik sıra itibariyle ikincisi olup, büyük hadis ve fıkıh bilgini Mâlik b. Enes’e nisbet edildiği için bu isimle anılmıştır.
  Mâlikî mezhebi fakihlerinin yazdıkları fıkıh usulü kitaplarından İmâm Mâlik’in hüküm istinbatında Kitap, Sünnet, icma, sahabe kavli, örf ve âdet delilleri dışında, kıyas, istihsan, mesalihi mürsele, şeddi zerayi’ gibi fer’i delillere de başvurduğu anlaşılmaktadır.

  İmâm Mâlik, bir bilim adamına yakışır ciddiyet ve vakarla ders verir, gereksiz ve uygunsuz sözlerden özenle sakınırdı. Gerek fetva verirken ve gerekse hadis rivayet ederken yüzü parlak bir hal alırdı. Hadisleri rivayet edeceği zaman abdest alır, en yeni ve en temiz elbiselerini giyerdi. Henüz meydana gelmemiş olaylar hakkında fetva vermekten çekinir, “olay meydana geldikten sonra fetva veririm” derdi. İmâm Mâlik, hadis ve fıkıh ilimlerindeki yetişmişliği ve davranışlarında olgunluk, vakar ve ciddiyeti sebebiyle kendi devrindeki bilim adamlarının takdirlerini kazandığı gibi, daha sonraları da hep bu özellikleri ile anıldı. Vâkidî, onun ders meclisini şöyle anlatır: ‘Onun ders meclisi vakar ve ilim doluydu. Onun meclisinde gürültü olmaz, kimse yüksek sesle konuşmazdı. Bir soruya cevap verdi mi, ona, bu nereden diye sorulmazdı. Onun sözüne itiraz edilmezdi
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Tem 2014
Yükleniyor...