Maden Suyu

Maden suyunda yanlış bildiklerimizMaden suyunun en çok çıktığı ülke Türkiye. Ama Avrupa'da 3 litrelik tüketimle en gerideyiz. Mineral deposu maden suyunda doğru bildiğimiz bir dizi yanlış var.

Maden Suyu Türkiye’de kaynak olarak en bol bulunan ama kıymeti az bilinen doğal kaynaklarımızdan. O kadar farkında değiliz ki adını bile doğru söylemiyoruz. Çoğu kişi, maden suyu ile sodanın farklı şeyler olduğunu dahi bilmiyor. Maden suyu, şimdi de Avrupa Birliği süreci ile çerçevesinde yeni bir isimle anılmaya başlamak durumunda. Avrupa’daki genel adından hareketle “mineralli su” denilir oldu. Beypazarı Maden Suyu Genel Müdürü Niyazi Ercan’a, maden suyu ile soda arasındaki farkı sorduk.

- “Maden suyu” ile “soda” aynı şey mi, farkı var mı?
- Maden suyu, içerdiği bütün mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yerkürenin çatlaklarından yol bularak yeryüzüne çıkar. Tamamen doğal, hiçbir katkısı yoktur. Soda ise suya, karbondioksit gazı ilave edilmesiyle elde edilen, tamamen yapay olan bir içecek.

FAZLA İÇMENİN SAKINCASI VAR MI?

- Maden suyu tüketiminin bir sınırı var mı?
- Maden suyundaki mineraller, vücudumuzda vitaminlerin vücut tarafından alınmasına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu tüketilmesini öneriyor.

- Çocukların maden suyu içmesinde bir sakıncası var mı?
- Maden suyunun bugüne kadar bilinen hiçbir zararı görülmedi. Tam aksine vücudumuza onlarca yararı bulunuyor. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür de ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlı.

- Hamilelikte maden suyu içilmesinin sakıncası var mı?
- Tam tersine, hamilelerin maden suyuna normal insanlardan daha fazla ihtiyacı var. Hamilelik, beslenmeye özel önem verilmesi gereken bir dönem. Anne adayı bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmenin en önemli ve en kolay yollarından biri, düzenli olarak maden suyu tüketimi.
 
Millet olarak birçok doğal kaynaklara ve güzelliklere sahip olmamıza rağmen her halde bunlardan en az yararlanan milletlerdeniz.Bunun birinci nedeni elbette bilinçsiz bir toplum oluşumuz.Fakat nasıl oluyor da böyle bilinçsiz hale getiriliyoruz? OFFF arkadaşlar. Zarardan başka bie şeyi olmayan meşrubat denilen içecek türlerinin reklamı yapılarak bize içirtiliyor ama yararı saymakla bitmeyen doğal içeceklerimizden haberimiz yok. Sizce bu bilinçli yapılmıyor mu? Ne dersiniz?
Bu yararlı ve güzel bilgiler için teşekkürler.
 
bende geçenlerde gazete de okudum, yürüyüş sonrası içilen maden suyunun, zayıflamaya yardımcı olduğu,hergün hiç olmazsa bir tane tüketilmesi gerektiği, tşk ler bu güzel bilgi için HAZAN tüketiminde ki sınırı bilmiyordum öğrenmiş oldum emeğine sağlık
 
Maden suyu kadınların kalsiyum almaları açısından çok önemlidir,

Sportif aktivitelerde terleme ile oluşan su ve mineral kaybını karşılar,

Büyüme çağında ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacını karşılar, kemiklerin güçlenmesini sağlar,

Madensuyu cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını karşılayarak cilde gergin,pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar,

Mide, böbrek ve bağırsakların fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur,

Mutfakta hamur işi, kızartma ve yiyeceklerin hazırlanmasında sağlıklı bir karışım,ideal bir tat oluşturur...

demiş uzmanlar....

Bir önemli konu daha var ki; maden suyu niyetine meyve aromali gazozlu iceceklerinin ülkemizde maden suyu olarak bilinmesi.. Vişneli, elmali, çilekli vs vs. olanlar sadece aromali içeçeklerdir..

Maden suyu ile alakası olmadıgı söylenmektedir. Hatta üzerinde aromalı içeçek olarak belirtilmesi gerekmektedir..


Maden suyunun yararlarını bilmiyoruz ve diger ülkelerden daha az tükettigimiz bir gerçek..

Çocuklarımız meşrubat tüketiminde nerdeyse ilk sıralarda ve bizler nedense maden suyu içmeleri için yönlendirmiyoruz:(

Bilgiler için teşekkürler Hazan
 
Son düzenleme:
Bilgiler için teşekkürler Hazanım bunları duymam iyi oldu.Benim ufaklık tam bir soda-madensuyu hastasıZarar verirmi diye çekiniyordum.Sanırım artık rahat rahat tüketebiliriz.Teşekkürler
 
Üst