Made İn America (!)

'Resimli Konular' forumunda Pardus tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. 65 yıl önce bugün dünyayı tamamen değiştirecek bir felaket yaşandı. İkinci Dünya Savaşı'nı tamamen bitirmek isteyen Amerika insan eliyle yapılmış en büyük katliamı gerçekleştirid. İşte fotoğraflarla Hiroşima saldırısı ve etkileri...

  6 Ağustos 1945 dünya tarihi için en önemli günlerden biri. 65 yıl önce kimsenin bilmediği bir yer olan Hiroşima sabah 08.15 saati itibariyle tarihe alev ve acıyla kazındı. Nazi'lerle müttefik olan Japonya, Adolf Hitler'în ölümünden sonra bile Amerika'yla olan savaşına devam etmişti.

  İnsan Elinden Çıkan Felaket

  Dönemin Amerikan Başkanı Harry S. Truman İkinci Dünya Savaşı'nı tek bir seferde bitirmek için planlarını yapmıştı. Japonya'ya teslim olması için ultimatom veren başkan red cevabını alınca binlerce masum insanın ölümüne neden olacak emrini verdi.

  Enola Gay adlı uçağa, askerlerin küçük çocuk adını taktığı atom bombası yüklendi. Sıradan birgün yaşamak için yataklarından kalkan Hiroşima ve Nagasaki halkı, nerden geldiğini anlamadıkları bir rüzgarı hissetiler. Daha sonra ise alev ve şok dalgasıyla küle dönüştüler.

  Bu saldırı sadece Hiroşima'da 70 bin kişinin ölümüne neden oldu. Amerika bu saldırıyı dünyaya övgüyle anlatırken 'daha büyük bir iyilik için kurbanlar verilmesi gerekiyordu' sözlerini kullandı. Günümüzde hâlâ bölge insanın mutasyonlar ve genetik hastalıklar yaşamasını neden oldu.

  -Hiç bir teknik arızası olmamasına rağmen bu saat olayın şiddetini tüm dünyaya anlatırcasına saldırı anında donup kalmış.


  -Felaketin ardından çekkilen bu fotoğraf katliamı gözler önüne seriyor. Etraftaki siyah yerler ise ölen insanlardan arta kalan küller.


  -Şehrin en büyük binasından geriye kalanlar


  -Enola Gay'in pilato evine döndüğü zaman kahraman olarak anıldı. Paul Tibbets hayranlarına bu imzalı fotoğrafları bile dağıtıyordu.


  -Saldırıda herşeyini kaybeden bu anne tüm yaşadığı acıya rağmen gururlu mizacıyla dikkat çekiyor. Ailesinden geri kalan tek kişi olan çocuğu için bu anne güçlü olmak zorundaydı


  -Bildiği tüm yaşam ve tanıdığı herkes bir anda ölen bu adam çaresizlik içerisinde Hiroşima'nın enkazına bakıyor.


  -Saldırı sırasında şehrin meydanında dolaşan halk kendilerine savunma fırsatı olmadan bu hale gelmişti.


  -Bu gördüğünüz atom bombasının en trajik etkilerinden biri. Rüzgar saçan aleve kapılan insanların külleri en yakındaki duvar dibine bu şekilde yapışıyor. Bu ölüm şekline gölge adı verilir. Gördüğünüz fotoğraf ise dünya çapında Hiroşima göglesi olarak tanınıyor.