Lityum İyon Piller -Lityum Pil Şarj Devresi

Lityum Pil Şarj Devresi

Son yıllarda pil teknolojisindeki en büyük buluş Lithium – ion piller olmuştur. Diğer şarj edilebilen pillere göre bu pillerin kapasiteleri çok daha yüksektir.


Kapasite avantajının yanında ağırlıkları da çok daha azdır. Ağırlık sorunu özellikle portatif cihazlarda önem kazanmaktadır. Li+ pillerin ağırlıklarına göre kapasiteleri diğer pillerin neredeyse iki katıdır. Li+ pillerin bu avantajının yanısıra birtakım sınırlamaları da vardır. Bu piller hem yüksek ve hem de düşük şarja karşı çok hassastırlar. Maksimum enerjilerine ulaşabilmeleri için maksimum voltaj gereklidir. Ancak,aşırı voltajla şarj bu pillerin hasara uğramasına sebep olur. Li+ pilleri gerek şarj, gerekse deşarj ederken voltaj ve akım sınırlamasına dikkat etmek gerekir.

Li+ batarya paketlerinin içinde düşük veya yüksek voltaj durumlarında devreyi kesen sistemler ve aşırı akıma karşı sigorta düzenekleri bulunmaktadır. NI-CD ve NI-MH bir akım kaynağı ile şarj edilebilirken, Li+ pillerin şarjörleri hem akım, hem voltaj kaynağı olmak durumundadır. Bir Li+ pili hasarsız olarak şarj etmek istersek şarjörün çıkış voltajının %1 den fazla oynamaması gerekir. Görüldüğü gibi Li+, çok ileri teknoloji ürünü, hafif, kapasiteleri yüksek. 500 defadan daha fazla şarj edilebiliyor, şarj olduktan sonra kendi kendine deşarjı, bir ayda kapasitesinin %10undan daha az, NI-CD ve NI-MH piller gibi (memory effect) yok, kullanma sırasında şarj edilebiliyor, deşarj sırasında linear bir yol takip ettiğinden o andaki kapasitesinin ne olduğu ölçülebilir. Yani diğer pillerde olduğu gibi bir anda güç kaybı olmuyor.


Bütün bu avantajlarının yanısıra bu pillerin kullanılmaları, daha doğrusu amatörce kullanılmaları bir hayli zor. Şarj ederken dikkatli olacaksın, deşarj ederken gene öyle. Kıytırık bir şarj cihazı ile şarj edemezsin...


Ancak; elimizde adam gibi bir Li+ şarj cihazı varsa veya kendi becerimizle böyle bir cihaz imal edebiliyorsak hiç düşünmeden Li+ konforunu yaşayalım...
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
D

devrimtta

Lityum pillerin sagladigi cok sayida kolaylik oldugu dogru. Ancak lityum piller kullanici dostu degildir. Hata akbul etmez. Ayrica genel ozellikleri cok farkli olan cok fazla cesit oldugundan lityum pilleri iyi tanimadan kullanmak verimsiz hatta riskli uygulamalara neden olur. Cgr ozellikli pil eskidikce ic direnc rejimi degisir sarj voltajini ayarlayamaz ve yanar ancak bu pillerin yuksek c degerleei vardir. Oysa icr piller bol ve ucuzdur ancak c degerleri dusuk oldugundan pek cok uygulamada ueyersiz kalirlar.Internette cok sayida makale bulabilirsiniz lityum piller hakkinda uzun bir yazi var ve okudugunuzda demek istedigimi daha iyi anlayacaksiniz. Lityum piller pek cok avantaja sahiptir ancak gelecegin teknolojisi degildirler.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst