Limon Yağının Cilt İçin Faydaları

'Kişisel Bakım' forumunda Nalan tarafından 26 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Limon yağı temizleyici özelliği ile pek çok kozmetik cilt temizleme ürününün içinde kullanılıyor. Özellikle Kuzey Amerika ve Akdeniz ülkelerinde limon, cilt hastalıklarının tedavisinde M.Ö 800’lü yıllardan günümüze kullanılmakta. Limon yağının cilde faydaları cilt yüzeyini temizlemesi ve ölü hücrelerden arındırması, antiseptik özelliği ile küçük yaralanmaları tedavi etmesi, aknelerin tedavisinde kullanılmasıdır. Limon yağı henüz olgunlaşmamış limonun kabuğundan elde edilir.

  Ciltte oluşan küçük yüzeyli enfeksiyonların tedavisinde limon ve lavanta yağını bir kap suyla karıştırarak kullanabilirsiniz. Enfeksiyon bulunan yüzeye bu karışıma batırdığınız küçük bir havluyu bastırarak kompres yapın ve 10 dakika kadar bekletin. Limon yağı enfeksiyonu temizlerken lavanta yağı rahatlama sağlar. Eğer cilt yaralanmaları ya da enfeksiyonları için limon kullanırsanız uygulamadan hemen sonra güneşe çıkmaktan kaçının. Güneş kızarıklığa ve kaşıntıya yol açabilir.

  Bitlenme gibi saç derisinde tahrişe yol açan sorunların tedavisinde limon yağı kullanılabilir. 8-10 damla limon yağını 10 ml jojoba yağı ile karıştırın. Karışımı kafa derisine masaj yaparak sürün ve 4-5 saat deri yüzeyinde kalmasını sağlayın. Sonra bol su ile durulayın.

  Yağlı ciltler için limon iyi bir dengeleyicidir. Ancak bu etkiyi görebilmek için limonu düzenli olarak kullanmanız gerekir. Ayrıca dudaklarda oluşan uçukların tedavisinde limon yağı etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Uçuk çıkacağını hissettiğinizde günde bir kaç kez bu bölgeye limon yağı sürerek engel olabilirsiniz.

  C vitamini yönünden zengin olan limon yağı kuru havalarda el, ayak ve dirseklerde oluşan cilt kuruluğuna karşı kullanılabilir. Bir kaç damla gliserin ve limon yağını karıştırarak yatmadan önce kuruyan bölgelere uygulayın. Bir kaç hafta sonra cildin kuru bölgelerinin pürüzsüz ve daha yumuşak olduğunun göreceksiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eki 2014
Yükleniyor...