Limon Suyunun Cilt için faydaları nelerdir

Limon suyu C vitamini kaynağı olarak vücudun günlük C vitamini ihtiyacını almak için kullanılabileceği gibi cilde de pek çok faydası olan doğal bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Sadece yüz bölgesinde değil diz, dirsek gibi çok çabuk kuruyan bölgelerde limon suyu kullanarak cildinizi doğal bir parlaklığa kavuşturabilir ve yumuşaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Limon suyunun diğer bir diğer özelliği de kahverengi cilt lekelerinin görünümünü azaltmasıdır.

Bazı ciltlerde limonun içinde bulunan sitrik aside karşı hassasiyet oluşabilmektedir. Eğer böyle bir sorun yaşarsanız limon suyunu direk olarak cildinize sürmek yerine suya karıştırarak kullanabilirsiniz. Ya da bir parça pamuğu ıslatın, üzerine bir kaç damla limon suyu dökerek kullanmak istediğiniz bölgeye sürün. Bir de güneşe çıkmadan önce cilde limon suyu sürmek güneş hassasiyetini arttırdığı için tavsiye edilmemektedir.

Limon suyunu yüzünüzde, özellikle burun bölgesinde oluşan siyah noktalardan kurtulmak içinde kullanabilirsiniz. Bunun için gece yatmadan önce siyah noktaların üzerine bir miktar limon suyu sürün ve sabah kalktığınızda yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi siyah noktalar geçinceye kadar tekrarlayın.

Limon suyu tek başına kullanıldığında (aynı kolonyada olduğu gibi) cildi kurutur. Bu nedenle limon suyunu suyla duruladıktan sonra kuruluğu engellemek için iyi bir nemlendirici krem kullanmalısınız. Cildinizi nemlendirmek için bir diğer alternatifiniz ise eşit miktarda karıştıracağınız limon suyu, bal ve zeytinyağı ile nemlendirici maske hazırlamak. Maskeyi yüzünüzde 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Cildinizdeki ölü hücrelerden kurtulmak için yine limondan yararlanabilirsiniz. Kestiğiniz yarım limonu yarım çay kaşığı şekerin üzerine koyun ve şekeri iyice emmesini bekleyin. Şekerli limon yarısını hafifçe yüzünüzde gezdirdikten sonra ılık suyla durulayın. Bunu cildiniz doğal parlaklığına kavuşana kadar her akşam yapabilirsiniz.

Limon suyunun cilde faydaları arasında sayabileceğimiz bir diğer kullanım şeklide kırışıklıklara karşı hazırlayabileceğiniz maskedir. Kırışıkların görünümünü azaltmak için bir çay kaşığı organik bal, 3-4 damla limon suyu ve 1-2 damla baden yağını karıştırın. Bu karşımı yüzünüze sürüp 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst