Leonardo Da Vinci Yaşadığı Yer

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 11 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Leonardo Da Vincinin Yaşadığı Yerler

  Leonardo Da Vinci Nerede Yaşadı

  Leonardo, genç bir noter olan Ser Piero da Vincinin ve muhtemelen bir çiftçi kızı olan Caterinanın evlilik dışı çocuğu olarak İtalyada, Floransa kentine bağlı Vinci kasabası yakınlarındaki Anchianoda dünyaya geldi.

  14 yaşına kadar Vincide yaşayan Leonardo, büyükanne ve büyükbabasının ardı ardına ölmesi üzerine 1466da babası ile birlikte Floransaya gitti.

  Floransayı 1482de terkederek Milano Dükü Sforzanın hizmetine girdi. Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu sayılır.

  Leonardo, 1499da şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı.

  1499da Milanoyu terkeden ve yeni bir koruyucu (hami) aramaya başlayan Leonardo, 16 yıl boyunca İtalyada seyahat etti. Pek çok kişi için çalıştı, çoğu eserini yarım bıraktı.

  1504te babasının ölüm haberi üzerine Floransaya döndü.

  1513 – 1516 arasında Romada yaşadı ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

  1516da koruyucusu Giuliano de Medicinin ölümü üzerine Kral 1. Francisten Fransanın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Parisin güneybatısında, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayının hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti. Leonardoya büyük hayranlık duyan kral, sık sık ziyaret gelir ve sohbet ederdi.

  Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Kendisine dostu Melzi yardımcı olmaktaydı. Salai ise Fransaya geldikten sonra onu terketmişti.

  Leonardo 2 Mayıs 1519da Amboisedaki evinde 67 yaşında öldü.

  alıntı