Leonardo Da Vinci Kısa Hayatı

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 2 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Leonardo Da Vinci'nin Hayatı Özet,


  Leonardo Da Vinci

  Leonardo Da Vinci 15 Nisan 1452 tarihinde İtalya'da dünyaya geldi. Leonardo, genç bir noter olan Ser Piero da Vinci'nin ve muhtemelen bir çiftçi kızı olan Caterina'nın evlilik dışı çocuğu olarak Vinci kasabası yakınlarındaki Anchiano'da doğdu.

  Leonardo Da Vinci Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmıştır. Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. Mona Lisa (1503 - 1507) ve Son Yemek (1495 - 1497) en önemli yapıtlarıdır.


  Leonardo 2 Mayıs 1519da Amboisedaki evinde 67 yaşında öldü. Kralın kollarında can verdiği rivayet edilir, ancak, 1 Mayıs günü kralın bir başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği bilinmektedir. Vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melziye bıraktı. Amboise'daki Saint Florentin Kilisesinde toprağa verildi.

  Leonardo Da Vincinin Eserleri
  http://www.forumdas.net/serbest-kursu/leonardo-da-vinci-calismalari-185519/
   
 2. Çok ama çok teşekkürler:f97: sayende tam da öğretmenin istediği şekilde bir yazı buldum:) tekrar çok teşekkürler
   
 3. IQ su 220 olarak tahmin edilen bir deha ve dâhiler kitabına göre insanlık tarihindeki en üretken insan Leonardo da Vinci. Leonardo di ser Piero da Vinci 15 Nisan 1452 tarihinde Floransa’ nın Vinci köyünde zeytin ağaçlarının arasındaki küçük bir evde dünyaya geldi. Babası Piero Fruosino di Antonio da Vinci genç bir noter, annesi Caretina da Vinci ise Ortadoğu’dan gelmiş dillere destan güzellikteki bir köleydi. Annesinin başkası ile evlendirilmesinden sonra dedesi ile yaşamaya başladı. Okuldaki başarısına rağmen ailesi tarafından asla benimsenmedi. 14 yaşındayken dedesi ölünce babası ile Floransa’ ya taşındı. Ailevi durumu nedeni ile üniversiteye kabul edilmeyen genç Leonardo babasının ricası ile ünlü sanatçı Andrea del Verrocchio’ nun çıraklığına kabul edildi. Ciddi bir resim eğitimi ile burada tanışan Leonardo’ nun fırçasından çıkan ilk eserler küçük karikatürlerdi. Uzun yıllar resim çalışmalarına devam eden genç ressam insan anatomisini daha iyi tanıyabilmek için kadavralar üzerinde çalıştı. Floransa dükü Lorenzo di Piero de’ Medici tarafından Sistine Şapeli’ nin süslenmesine seçilmeyen sanatçı bu duruma öfkelendi ve Floransa’ yı terkederek Milano’ ya taşındı. Milona’ ya ayak bastığında 30 yaşında olan Leonardo, Milano dükü Ludovico Sforza’ nın dikkatini çekmesini gerektiğini biliyordu. Bu amaçla Aziz Maria Kilisesi’ nin duvarına yaptığı “Son Akşam Yemeği” freski ile dükün dikkatini çekmekle kalmayıp Papa’ nın da sonsuz saygısını kazandı. Başmühendislik görevine getirilmesiyle sıkı bir çalışma dönemine girdi. Bronzdan heykeller yapan, helikoptere benzeyen araçlar tasarlayan, makası icat eden ve su altı ekipmanları çizen bilim insanı tüm İtalya tarafından tanındı.

  Milano 1499 yılında Fransızların eline geçince da Vinci Osmanlı padişahı II. Beyazıt’a bir mektup yazarak kendisini himayesinde çalışmak istediğini belirtti. Ancak teklifi kibarca reddedildi. Bir süre İtalya’yı gezen sanatçı pek çok aristokrattan iş almasına rağmen çoğunu yarım bıraktı. Floransa’ya geri dönen da Vincinin kapısı Francesco del Giocondo adında karısının tablosunun yapılamasını isteyen Fransız bir tüccar tarafından çalındı. Sanatçı Lisa Gherrardini’nin Mona Lisa ismiyle tanınan tablosuna 1503’te başladı. 4 yılda bitirilen tabloda ki benzersiz ufuk noktası, kusursuz perspektif ve Lisa Gherrardini’nin yüzünde ki hüzün ve mutluluğu aynı anda yansıtan zarif gülümsemenin sırrı hiçbir zaman keşfedilemedi. Ancak ne var ki Mona Lisa Fransız tüccar tarafından beğenilmedi. Leonardo da Vinci de tabloyu 13 kilo altın karşılığında Fransa kralı I. Fransuva’ya sattı. Leonarda da Vinci’nin en büyük rakibi Michelangeloydu. İki sanatçıya kent konseyi odasının karşılıklı iki duvarına savaş tasvirleri yapılması görevi verildi. Savaşların savaşı denilen bu mücadeleyi Michelangele kazanırken, da Vinci de Fransa’ya yerleşti.

  Leonarda da Vinci, ömrünün son yıllarında çıraklarını yetiştirmekle uğraştı. Önce felç geçiren sonra da durumu ağırlaşan büyük sanatçı 2 Mayıs 1419 tarihinde ruh bedenden ayrılırken çok ağırdan alıyor satırlarını yazdıktan sonra hayatını kaybetti. Naşı Aziz Florentin kilisesine defnedilen sanatçının geride bıraktıkları, bugün bile halen tartışılmaya devam ediyor.
   
 4. merhaba arkadaşlar şuan:f80: içiyorum bazu arkadaşlar konuya terbiyesizce cevap veriyor benim sinirimi bozmayın yoksa sizi haşlarım:f73: hiçkimse ile mesaj gönren asıl kendisi bu hem siz susun :f19:ve şimdi siz yorsunuz korkudan simdi varya vurucam

  aaa gitmem lazım daha makyajımı tazelicem ohhhhh canıma deysin şimdi gidin başımdan
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Mar 2016
Yükleniyor...