Lekelenen giysilerimizi atmayalım

Lekelenen giysilerimizi atmayalım...Severek, beğenerek aldığımız bir kıyafetinizin üzerinde çıkmayan bir leke oluştuğunda ya da çamaşır suyu değmiş/damlamış ise; kıyafetimizi tekrar giyilebilir yapabilir, onu yeniden hayata kavuşturabilirsiniz.. Bu yöntemlerin bazıları ile sadece lekelenmiş değil, yıpranmış ya da küçük bir yeri yırtılmış ama onarılmayan giysilerimizi de kurtarabilmemiz mümkün..


Yöntemler :

1 ) Lekelenin üzerine gelecek şekilde kıyafetinize uygun bir desen çizin.. Bu desen bir çiçek motifi de olabilir, eğer eliniz yatkın ve giysinizin modeli de müsaitse bir şal deseni bile olabilir. İnternette bulabileceğiniz değişik desenlerden de ilham alabilirsiniz..

Çizdiğiniz deseni, bildiğimiz dikiş ipliklerinden giysinizin rengine yakışacak bir renkte iplik ile zincir işi işleyin.. Zincir işi, dikiş ipliği ile işlenildiğinde sanki kumaşın üzerinde baskı gibi duruyor..
İsterseniz nakış ipliği ile de işleyebilirsiniz; bu kez işlediğiniz desen ipliğin kalınlığına bağlı olarak kabartma gibi duracak ve yine çok güzel olacaktır..

Aynı kıyafetiniz tekrar lekelenirse, aynı çiçeklerden ya da desenlerden yine işleryerek, desen sayısını arttırabilirsiniz.

Çocuklarımızın kıyafetlerine de aynı işlemi farklı motifler ya da figürler ile uygulamamız mümkün ...

2 ) Kıyafeti batik olarak boyamak da bir çözüm.. Paket lastikleri ile ya da iplikler ile çeşitli yerlerinden aralıklı olarak bağladığımız giysiyi, suda erittiğimiz toz boyaya batırıp 3-4 dakika kadar sonra tuz ve sirke katılmış duru suya batırarak beklettikten sonra, iyice sıkıp ipliklerini çözüyoruz ve batik giysimiz hazır olmuş oluyor..

3 ) Kumaş boyası ile ya da hobi malzmeleri satan yerlerden uygun fiyata alabileceğimiz boyutlu kumaş boyaları ile lekeli kısmı aynı işlemede olduğu gibi desen çizerek boyayabiliriz.

4 ) Lekeli yerin ebatına göre farklı bir kumaştan aplike yapabiliriz

5 ) Leke uygun bir yerdeyse, kumaştan pratik bir gül ya da çiçek yaparak lekenin üzerine dikebiliriz..

6 ) Çocuklarımızın kıyafetlerinde lekenin olduğu yere dikilebilen çizgi film karakterli ya da farklı çıkartmalarından dikebiliriz (tuhafiyelerde bulunuyor)Böylelikle giysimizi giyilmez olmaktan çıkarıp, israf etmemiş oluruz

 
Üst