latife uşaklıgilin hayatı

Atatürkün ilk eşi latife uşaklıgil,latife uşşaki kimdir,latife uşaklıgil biyografi,latife uşaklıgil hakkında bilgiLatife Uşşaki (Uşakizade Latife) doğumu 1900 İzmir - ölümü 12 Temmuz 1975 İstanbul) Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı eşidir.

29 Ocak 1923 - 5 Ağustos 1925 tarihleri arasında iki buçuk yıl boyunca Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile evli kalmıştır.

Latife Hanım 1898 yılında İzmir'de doğdu. İzmirin tanınmış ailelerinden olan Uşakizade (sonra Uşşaklı) Muammer Beyin kızıdır. İzmir Lisesini bitirdi. Pariste Sorbonne Üniversitesinde hukuk okudu. Londrada dil öğrenimi gördü. Kurtuluş Savaşı henüz bitmeden Türkiyeye döndü.

11 Eylül 1922de, Türk ordusunun İzmire girişinin ardından, güvenli bir karargah arayışındaki kurmayları, Başkumandan Mustafa Kemale Uşakizade ailesinin köşkünü de önerdiler. Ailesi yurtdışında olan ve köşkte babaannesiyle birlikte kalan Latife Hanım'dan bir davet mektubu istendi. Bu öneriyi sevinerek kabul eden Latife Hanım, davet mektubunu yazdı ve köşklerinde Atatürkü 20 gün ağırladı. Bu tanışmadan sonra haberleşmeleri devam etti. Bir süre sonra Mustafa Kemalin annesi Zübeyde Hanım da, sağlık sorunları nedeniyle İzmire gittiğinde köşkte ağırlandı. Zübeyde Hanımın 14 Ocak 1923te ölümü üzerine İzmire giden Mustafa Kemal ile Latife Hanım 29 Ocak 1923te Muammer Beyin evinde, sade bir nikâhla evlendiler. Bu, nikâhta kendileri de bulunduğu için dönemin âdetlerine uymayan bir törendi. Mareşal Fevzi Çakmak ve Kâzım Karabekir Mustafa Kemalin, Mustafa Abdülhalik Renda ile Salih Bozok ise Latife Hanımın tanıkları idi.


Bu evlilikle Latife Hanım, modern ve medeni Türk kadınının simgesi olma görevini üstlendi. Yeni devletin başkenti Ankaraya gelerek Çankayada ilk Cumhurbaşkanlığı köşkü olarak kullanılan Kuleli Köşk (günümüzde Atatürk Müzesi olarak kullanılan bugünkü adıyla Eski Köşk)te yaşadı. Eşinin isteği üzerine TBMMdeki oturumları izlemeye giden Latife Hanım, TBMMye giren ilk Türk kadını oldu. Pek çok yurt gezisinde eşine eşlik etti. 1925 yazında Doğu Anadolu gezisinde aralarında geçen tatsız bir tartışmadan sonra Latife Hanım ve Atatürk boşandılar. Boşanma haberi, 5 Ağustos 1925 günü radyoda yayımlanan bir hükümet bildirisi ile duyuruldu. Evli kaldiklari iki yil icinde cocuklari olmadi.

Ölümüne kadar İzmir'de ve İstanbul'da yaşayan Latife Hanım, evliliği ve eşi hakkında konuşmayı ya da yazmayı kesinlikle kabul etmedi, ikinci kuşak yakınlarına da aynı yönde vasiyette bulundu. 12 Temmuz 1975te İstanbulda hayatını kaybetti ve Edirnekapı Şehitliğindeki aile mezarlığına gömüldü. Latife Hanım'ın anıları ve sakladığı kıymetli belgeler Türk Tarih Kurumu'nda saklanmaktadır.

Atatürkün eşi Latife Hanım, soyadı kanunundan sonra Atatürk'ün özel isteğiyle Uşşaki soyadını almıştır. Ailenin soyadı Uşşaklı'dır. Uşaklıgil, yalnız amcasının soyadıdır.
Kaynak:wikipedia.org
 
Üst