Kuzey Kutbunu Kim Buldu

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 4 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kuzey Kutbunu İlk Bulan Kimdir  Kuzey Kutbunu İlk Kim Buldu

  Kuzey Kutbu bölgesinin büyük kısmı buzlarla kaplı ve soğuk olduğundan, insanoğlu bölgeye on altıncı yüzyıldan itibaren uzak doğuya giden yeni ticaret yollarını bulmak için keşif seferleri düzenlemeye başlamıştı.

  1728de düzenlenen bir seferde güneyden Bering Boğazını geçmeyi başaran Bering 1741de ise Büyük Okyanusun kuzeyini geçerek Alaska kıyısına ayak bastı. İngiliz kaşif James Cook, 1778de Bering Boğazını geçerek Sibiryadaki kuzey burnuna ulaşması ile Amerika ile Asyayı birbirinden ayıran boğazın varlığı kesinlik kazandı.

  Avusturyalı Julius Payer ve Karl Weyprecht Kuzeydoğu geçidinden geçmek için düzenledikleri bir seferde rastlantı sonucunda Fransız Josef topraklarını keşfettiler (1874). Kuzeydoğu Geçidini ilk olarak 1878de İsveçli Nordenslüöld geçmeyi başardı. Bunu başka kaşifler takip etti.

  1940-42 arasında ve 1944te Henriy A. Larsen Bellot Boğazı yoluyla doğu-batı yönünde geçitten geçmeyi başardı. 1954te Kanada buzkıranı, 1969da ise bir gemi tarafından iki defa açıldı.

  1948de Foxe havzasındaki üç ada keşfedildi. Bu adalardan biri Prens Charles Adasıdır. Bugün Kuzey Kutup bölgesi tamamiyle keşfedilmiştir.
   
Yükleniyor...